Domů
Cannapedia Encyklopedie konopných odrůd

Mentální anorexie

Mentální anorexie

Indikace – Mentální anorexie

Výraz anorexie většina z nás spojuje s chorobným nedostatkem chuti k jídlu. Z odborného hlediska se jedná o duševní poruchu: úzkostný strach z obezity, v jehož důsledku si pacient může vytvořit silnou averzi na jídlo. Nejčastěji se s ní setkáváme u dospívajících dívek, které mají závažné problémy s příjmem potravy, ztrácejí na váze, trpí amenoreou (nedostavení se menstruace), narušeným vnímáním vlastního těla a hyperaktivitou.

Příčiny nemoci a možnosti léčby konopím

Anorexii mohou způsobit psychické problémy (např. nedostatek sebevědomí), vedlejší účinky některých syntetických léčiv (např. chemoterapie a antivirotika), případně může být jedním ze symptomů celé řady chronických onemocnění.

Látky obsažené v konopí vykazují schopnost ovlivňovat příjem potravy, a to hned několika způsoby – působením na mozek a trávicí systém. Stimulací chuti k jídlu pomocí kanabinoidů se zabývalo již mnoho studií, zejména v souvislosti s kachexií a podvyživením u pacientů s rakovinou nebo HIV/AIDS, přičemž výsledky pokusů na zvířatech i lidech opakovaně prokázaly, že pacientům s anorexií pomáhá jak konopí v rostlinné podobě, tak synteticky izolované THC.    

Jeden z novějších výzkumů na myších, publikovaný v roce 2014 v odborném žurnálu Nature Neuroscience, navíc ukázal, že THC působí i na čichové senzory, jež dokáže „restartovat“ a navodit tak u testovaných hlodavců pocit hladu.