Domů
Cannapedia Encyklopedie konopných odrůd

HIV - AIDS

HIV - AIDS

HIV neboli lidský virus imunitní nedostatečnosti představuje onemocnění, jež postihuje imunitní systém člověka a zabíjí obranné bílé krvinky. Následného oslabení imunitního systému mohou zneužívat původci různých infekčních chorob. Patří mezi ně například zápal plic, meningitida, encefalitida, tuberkulóza nebo různá onkologická onemocnění. Virus HIV může vést až k rozvoji AIDS neboli syndromu získané imunitní nedostatečnosti, jenž se projevuje výskytem dalších infekčních onemocnění a nízkým počtem lymfocytů CD4+.

 

Konopí a léčba HIV/AIDS

Přestože dosavadní klinický výzkum je v této oblasti značně omezený, řada studií potvrzuje účinnost kouření konopí na řadu symptomů od nevolnosti, zvracení a nechutenství přes nízkou hmotnost až po neuropatickou bolest.

Většina dosavadních studií se věnovala pacientům užívajícím syntetické THC v podobně legálně předepisovaného léku Marinol, nicméně lékaři i sami pacienti se v naprosté většině shodují v tom, že inhalace rostlinného konopí, ať už kouřením nebo vaporizací, případně orální aplikace extraktů, kapek či tinktur umožní pacientům flexibilnější dávkování a kontrolu nad omamnými účinky – a především se neobjevují nepříjemné vedlejší účinky spojené právě se syntetickým THC.

 

Nejen na mírnění symptomů

Konopí nejen mírní příznaky HIV/AIDS a vedlejší účinky běžných léčiv, ale ukazuje se být i potenciálně slibným inhibitorem postupu HIV/AIDS. Jedna ze studií například odhalila, že denbinobin, jedna z nekanabinoidních složek konopí, zpomaluje replikaci viru HIV. Tento mechanismus ještě vyžaduje další výzkum, naznačuje však velké možnosti zlepšení léčby HIV.

Nejnovější klinické výzkumy též ukazují, že inhalace konopí je u osob s HIV spojena také se zvýšením úrovně hormonů zvyšujících chuť k jídlu, jež jsou přítomny v krvi. U modelových živočichů je podávání THC spojováno dokonce s nižší úmrtností a zpomalením progrese nemoci.

Související termíny