Domů
Cannapedia Encyklopedie konopných odrůd

Bolest hlavy

Bolest hlavy

Podle odhadů trpí 4 až 5 procent světové populace chronickými bolestmi hlavy, jež mohou být provázeny například nevolnostmi, zvracením nebo přecitlivělostí na světlo.

Konvenční léčba versus konopí

Nejběžnějším druhem bolesti hlavy je migréna, kterou trpí kolem 18 procent žen a 6 procent mužů. Na léčbu je v současné době možné vybírat z více než deseti různých druhů farmaceutik, nicméně mnoho z nich má celou řadu nežádoucích účinků (například některá sedativa a trankvilizéry).

Lidé trpící bolestmi hlavy proto hledají alternativní způsoby léčby, přičemž čím dál větší počet pacientů nachází potřebnou úlevu v kouření, vaporizaci nebo pojídání konopí. Z historických pramenů také víme, že člověk tuto rostlinu využíval k léčbě migrény již nejméně před 200 lety. Důvodem jsou mimo jiné protizánětlivé, bolest mírnící, protikřečové a antiemetické (proti nevolnostem) účinky látek obsažených v konopí.

Zbrusu nová studie 121 obyvatel států Colorado, jejíž závěry byly publikovány v lednu 2016, též potvrdila, že „uživatelé konopí k léčebným účelům netrpí migrénami tak často jako neuživatelé“.

Může být konopí i příčinou bolestí hlavy?

Je nutné zmínit, že ačkoli konopí dokáže velmi účinně pomáhat při bolestech hlavy, stejně tak může dlouhodobé a nadměrné užívání (zejména kouření) tyto bolesti způsobovat – ať už jako důsledek nadměrné inhalace, nebo jako následek neustálé „zkouřenosti“.