Domů
Cannapedia Encyklopedie konopných odrůd

Bolest zad

Bolest zad

Bolest zad je jedna z nejvíce rozšířených civilizačních chorob. Podle výzkumů ji alespoň jednou za život zažilo přibližně 80 procent populace vyspělého světa. Lidé kvůli ní často musí navštěvovat lékaře a brát si volno v práci.

 

Opiáty či kanabinoidy?

Téměř všichni, kdo si s bolestí zad zajdou k lékaři, dostanou léky proti bolesti na bázi opiátů – ovšem u spousty pacientů tyto léky vyvolávají závislost vedoucí často až k absolutnímu rozvratu života a čím dál častěji i úmrtí v důsledku předávkování.

 

Konopí!

Výzkum, který byl nedávno provedený ve specializovaném centru na léčbu onemocnění páteře při Coloradské univerzitě, se zaměřil na 200 pacientů trpících degenerativními změnami na meziobratlových ploténkách a obdobnými bolestivými problémy. Devětaosmdesát procent pacientů, kteří při léčbě těchto obtíží užívali konopí, prohlásilo, že „jim výrazně či alespoň středně ulevilo od bolesti, přičemž a 81 procent dodalo, že efekt byl stejný nebo dokonce lepší než při používání jiných léčiv.“ Tato skupina pacientů přitom užívala konopí „méně než dvakrát denně“.

 

Názor odborníka

Dr. Rachna Patelová, americká odbornice na léčbu bolesti zad konopím, se vyjádřila následovně: „Nespočet pacientů trpí bolestmi zad v důsledku degenerativních změn na meziobratlových ploténkách. Konopí jim bolest buď alespoň tlumí, nebo i naprosto potlačuje. Díky této rostlině tak mohou zvládat úkony každodenního života, jako je řízení, práce na počítači či cestování letadlem. Tito pacienti také přestávají díky konopí trpět nespavostí, která silné bolesti většinou provází. Nejvíce mě překvapilo to, že někteří byli schopni naprosto vysadit léky a předpis a svou bolest zad zvládají pouze s pomocí konopí.“