Domů
Cannapedia Encyklopedie konopných odrůd

Stres

Stres

Indikace – Stres

Z medicínského hlediska se rozlišují dva základní typy stresu, z nichž každý má odlišné účinky na psychiku a tělo: akutní a chronický.

Dobrý a zlý

Akutní stres nás postihuje při neočekávaných a nebezpečných situacích, kdy je nutné rychle reagovat. Mozek v tu chvíli vyloučí stresové hormony, které nám mohou pomoci rychle se rozhodnout – například v případě požáru, při nehodě nebo i při přednášce před velkým množstvím lidí.

Na druhé straně chronický stres, který je charakterizován trvalým vylučováním stresových hormonů, negativně ovlivňuje psychické i fyzické zdraví člověka a může být přispívajícím faktorem u rozvoje celé řady nemocí, mezi něž patří srdeční choroby, diabetes 2. typu, vysoký krevní tlak a tak dále.

Zelený lék

Pokud na vyhledávači Cannapedia.cz zadáte slovo „stres“, najdete stovky odrůd, jež by měly od stresu pomáhat. Lidé užívali konopí pro úlevu od stresu a vypětí po tisíce let a dnešní věda i výpovědi pacientů potvrzují, že určité kanabinoidy (zatím to bylo prozkoumáno především u THC a CBD) dokáží mírnit stres, potlačovat úzkostné stavy a deprese.

Mějme ovšem na paměti i to, že stres a úzkost mohou být vedlejšími účinky působení THC – zejména mezi nezkušenými uživateli a začátečníky, případně u lidí s psychickými poruchami.