Domů
Cannapedia Encyklopedie konopných odrůd

THC

Kanabinoidy – THC

Trans-delta-9-tetrahydrokanabinol (delta-9-THC nebo lidově jen THC) je hlavní psychoaktivní složkou konopí a v současnosti také nejzastoupenějším kanabinoidem v konopných odrůdách – ačkoli v posledních letech rychle přibývá odrůd s vyšším obsahem CBD (kanabidiol) na úkor právě THC.

Jak vzniká

THC se v konopí tvoří přeměnou svého prekurzoru – kyseliny tetrahydrokanabinolové (THCA) – ve chvíli, kdy tato kyselina „ztratí“ karboxylovou skupinu. K tomu dochází působením tepla, a to konkrétně prostřednictvím spalování rostlinného materiálu nebo jeho vařením a další tepelnou úpravou.    

Léčivé a psychoaktivní účinky

Po užití člověkem, ať už inhalací nebo orálně, se THC začne vázat mimo jiné na kanabinoidní receptory typu CB1 nacházející se v mozku. Díky tomu dokáže účinně mírnit bolesti, stimulovat chuť k jídlu anebo pomáhat od nevolností. Výsledky pokusů na zvířatech a svědectví objevující se na sociálních sítích navíc naznačují, že (nejen) THC vykazuje výrazný protirakovinný potenciál.

Vyšší dávky THC mohou způsobit onu známou „zkouřenost“, jež uživateli může pozměnit vnímání času a prostoru, navodit euforické pocity a vyvolat nekontrolovatelné záchvaty smíchu – ovšem stejně dobře může člověka unavit a navodit pocit smutku a beznaděje – psychoaktivní účinky THC jsou zkrátka velmi individuální a souvisí s nimi celá řada vedlejších faktorů, jako například psychické rozpoložení uživatele, předchozí zkušenost s konopím, genetické predispozice k rozvoji duševních poruch a tak dále.

THC

Související termíny