Domů
Cannapedia Encyklopedie konopných odrůd

Topikální přípravky z konopí

To, že topikální (laicky kožní) přípravky z konopí získávají již léta na popularitě, má dobrý důvod. Výrobky na bázi konopí, jako například pleťové vody nebo krémy, mají mnoho blahodárných účinků na pleť a zdraví naší pokožky.

 

Hlavní výhodou topikální aplikace konopí je, že nemá žádný psychoaktivní účinek. Přípravky určené na kůží tak lze velmi snadno začlenit do každodenní péče o pokožku. Tyto přípravky se snadno vtírají do bolavých míst a užívají se proto například při bolestech svalů po cvičení, při svědění u ekzémů, ale také třeba při bolestech kloubů u artrózy.

 

Co jsou topikální přípravky z konopí

Topikální přípravky z konopí jsou krémy, pleťové vody, masti a oleje určené k zevnímu použití. Nejčastěji se používají při léčně zánětů, bolesti a kožních nemocí. Při aplikaci na pokožku působí kanabinoidy přímo na místě aplikace, na rozdíl od jiného způsobu užití při orální konzumaci nebo kouření.

Během historie se používaly různé druhy topikálních výrobků s konopím a dalšími bylinami, na českém území byly oblíbené například zklidňující obklady z konopných koudelí.

 

Výhoda v nepsychoaktivitě

THC i CBD jsou účinné na pokožku, ale touto cestou se nedostávají až do krve,“ vysvětluje jeden z největších světových odborníků na farmakologii konopí Dr. Ethan Russo. Proto topikálně aplikované konopí působí na lidské tělo jinak než konopí, které konzumujeme potravou nebo inhalujeme. „Účinkuje cíleně na postižené místo a uživatel se po jejich administraci necítí omámeně. Pokožka bývá pro léčivé látky obtížnou bariérou,“ říká Russo. „Obsahuje vrstvy, které vyžadují, aby byla léčivá látka rozpustná ve vodě a jiné, které zase vyžadují léčivou látku rozpustnou v lipidech (tucích). Kanabinoidy jsou lipofilní (rozpustné v tucích), ve vodě se nerozpouštějí a nepronikají automaticky do krevního oběhu.“

Topikální přípravky z konopí