Domů
Cannapedia Encyklopedie konopných odrůd

Lupénka

Lupénka

Jednu z nejrozšířenějších kožních nemocí představuje psoriáza nebo také lupénka, která odhadem postihuje kolem dvou až tří procent Evropanů. Kromě kůže může nemoc postihovat i nehty a klouby (takzvaná psoriatická artritida), přičemž nejčastěji se objevuje ve věku mezi 10 až 25 lety nebo později mezi 35. a 60. rokem života.

 

Projevy a konvenční léčba

Mezi nejčastější projevy patří zejména nadměrná tvorba nové kůže a její odlupování, ale i bolesti prstů, zápěstí, kolen a hrudníku, únava, nevolnost, vypadávání vlasů, vyrážka, vředy, úbytek na váze, nadměrné pocení a k tomu se často přidávají i deprese a úzkosti. Konvenční léčba, která nemoc nedokáže vyléčit a zaměřuje se především na potlačování symptomů, zahrnuje farmaceutika s často vážnými vedlejšími účinky.

 

Léčba konopím

Oproti tomu konopí nabízí pacientům účinnou úlevu bez toxických vedlejších účinků, a to díky svým protizánětlivým a analgetickým vlastnostem a potlačování nežádoucích reakcí imunitního systému. Všechny tyto účinky byly v posledních deseti letech prokázány v mnoha laboratorních i klinických pokusech.

Dr. Sean Breen pracuje jako lékař v Kalifornii, kde se specializuje právě na pacienty s lupénkou. Podle jeho vlastních slov pomáhá většině pacientů kombinace vaporizace konopí a topikální aplikace mastí. Konkrétní působení kanabinoidů vysvětluje takto: „Konopná léčba lupénky jako zánětlivého onemocnění vychází mimo jiné z toho, že látky obsažené v konopí mají potenciál snižovat hladiny zánětlivého proteinu interleukinu-2 a zároveň zvyšovat hladiny protizánětlivého interleukinu-10.“