Domů
Cannapedia Encyklopedie konopných odrůd

Konopná mast

Nadšení zastánci konopných mazání tvrdí, že s jejich pomocí dokážou vyléčit všechny možné kožní neduhy, a to včetně lupenky, ekzémů, spálenin a dále například revmatoidní artritidy. Správně připravená konopná mast má analgetické, uklidňující, protizánětlivé, regenerativní a další účinky – a různé způsoby, jak ji vyrobit, jsou lidstvu známé po tisíce let.

 

Současně s tím, jak stále více začínáme rozumět komplexní podstatě endokanabinoidního systému, začínáme také chápat skutečný význam endogenních kanabinoidů (endokanabinoidů), které si tělo samo vytváří. Například ve studii provedené výzkumníky na Bonnské univerzitě v Německu se ukázalo, že myším, jimž byla uměle zablokována produkce těchto endokanabinoidů, se mnohem pomaleji hojila poranění kůže. Aplikace konopné masti podle četných svědectví naopak hojení kožních poranění i alergií výrazně urychluje.

 

Nic složitého

Konopná mast se vyrábí podobně jako konopné máslo. Tukovým základem, takovým, který lze uchovávat při pokojové teplotě, aniž by došlo k rozpuštění nebo žluknutí, může být například bambucké máslo, kokosový olej, lékařská vazelína nebo včelí vosk. V něm se poté rozpustí sušené květy konopí nebo konopný extrakt. Pokud se použije jedlý základ, například kokosový olej, lze z výsledného produktu vytvářet různé pokrmy s konopím. Zároveň je možné základy různě kombinovat, například spojení kokosu a vazelíny vytvoří tužší základ, který se (na rozdíl od samotného kokosového tuku) jen tak nerozteče.

Postup

K výrobě bude potřeba velký hrnec, žáruvzdorná plastová mísa, do které se vloží ingredience, dále pak tenká látka, přes niž se mast přecedí, dřevěná nebo plastová lžíce na míchání a nakonec menší kelímky nebo sklenice, v nichž bude výsledný produkt skladován.

Obecně se uvádí, že na 1 kilogram základu je potřeba něco mezi 100 až 500 gramů usušených konopných květů a okvětních lístků. Při použití konopného výtažku by mělo stačit necelé 3–4 gramy extraktu na 1 kg základu, nicméně jak u rostlinného materiálu, tak u výtažku platí, že se jedná o obecná množství – vždy totiž záleží na „kvalitě“, tedy obsahu a poměru kanabinoidů v daném konopí, z něhož se mast / výtažek připravuje.

Tukový základ se dá do plastové mísy a přidá se konopí. Hrnec se naplní do poloviny vodou a dá vařit. Když se teplota vody začne blížit bodu varu, teplota se mírně sníží tak, aby voda stále mírně vřela. Plastová mísa na mixování se vloží do hrnce s vodou tak, aby se dovnitř mísy nedostala voda, obsah se opatrně zahřívá, dokud se tuk zcela nerozpustí.

Jakmile se tuk rozpustí, pomocí čisté plastové nebo dřevěné lžíce se ingredience důkladně smíchají a nechají půl až dvě hodiny za občasného promíchání na velmi mírném ohni (pokud se používá rostlinné konopí, je lepší zahřívat déle).

Následně se dá vychladnout a odloží na temné a studené místo zhruba na jeden týden. Po uplynutí této doby se mast znovu zahřeje na mírném ohni na dvě hodiny. Poté se dá znovu odležet, nyní zhruba na jeden měsíc. Na závěr se základ naposledy lehce zahřeje, aby byl pěkně tekutý, načež se vyjme plastová mísa naposledy z hrnce, hrnec se odstaví a dá stranou. Tenká látka se umístí na menší nádobu, ve které bude mast skladovaná a následně se směs plná léčivých kanabinoidů přecedí do skladovací nádoby (nádob).

 

 

Jak aplikovat

Před použitím necháme mast zcela vychladnout. Pokud je správně skladována, nejlépe na chladném a temném místě, měla by vydržet nejméně dva měsíce. V hotovém stavu lze mast aplikovat různě na těle, dá se ale též použít jako základ pro výrobu speciálních krémů, pleťových vod a mazání, jež se aplikují na konkrétní neduhy.

Pokud jako základ při výrobě tělového krému nebo pleťové vody použijeme včelí vosk, je dobré přidat i jiné, tekutější oleje. Včelí vosk je totiž při pokojové teplotě velmi tuhý, i při výrobě balzámu na rty proto přidáme malé množství kokosového oleje, aby byl balzám řidší a lépe pronikl pokožkou. Použijeme-li na druhou stranu jako základ kokosový olej nebo bambucké máslo, což jsou látky rozpouštějící se při teplotě nad 25 stupňů Celsia, můžeme do nich přidat zmiňovanou vazelínu nebo právě včelí vosk, aby byla mast tužší. Když přidáváme další tuky nebo oleje, mast mírně nahřejeme, aby se lépe promísily.

Doplňky

Pokud chceme, aby tělový krém nebo pleťová voda nemastily, přidáme mandlový nebo hroznový olej, jelikož tyto oleje skvěle pronikají kůží a nezanechávají téměř žádnou mastnotu. Také doporučujeme přidat gel z aloe vera, protože jednak snižuje mastnotu produktu, a potom má i antibakteriální účinky, produkt bude navíc příjemně chladivý a utišující.

Další možností je přidat čerstvou konopnou mast do běžně dostupných přípravků na péči o pleť, třeba do krému na ruce, ale také například do šampónu a kondicionéru. Mast bychom nicméně měli přidávat jen do přípravků, které neobsahují škodlivé látky, jako jsou sodiumlaurylsulfát (SLS), parabeny nebo umělá aromata.

Konopnou mast lze donekonečna upravovat pro léčbu konkrétních problémů nebo jednoduše pro výrobu kosmetických produktů, které udržují pleť v mnohem lepším stavu, než si lze u většiny komerčně dostupných výrobků představit. S pomocí výše uvedených jednoduchých a rychlých postupů může každý dosáhnout zdravější, lépe udržované pleti a ušetřit každoročně stovky, ne-li tisíce korun za koupi předražených a potenciálně škodlivých kosmetických přípravků.

Konopná mast