Revmatoidní artritida
Revmatoidní artritida (RA) je zánětlivé onemocnění kloubů, pro které je typická bolest, otoky a pohybová ztuhlost. Podle odhadů trpí RA zhruba jedno procento populace, přičemž častěji se jedná o ženy.
Pacienti jsou napřed
Podle průzkumů se ukazuje, že nemocní poměrně často i bez doporučení lékařů užívají k léčbě symptomů konopí. Například v roce 2005 bylo v Austrálii zjištěno, že 25 procent dotazovaných, kteří se konopím ilegálně léčí, má RA.
Bohužel odborných výzkumů na toto téma bylo doposud provedeno velmi málo. Jeden z prvních pochází z Velké Británie z roku 2006, kdy byla zaznamenána první úspěšná léčba RA konopným extraktem v rámci kontrolovaného pokusu. Mezi hlavní zlepšení patřilo především významné zmírnění bolesti při pohybu i v klidu, zlepšení spánku, redukce zánětu a bolesti, zároveň nebyly pozorovatelné závažné vedlejší účinky.
Zvířecí výzkumy
Studie prováděné na zvířatech a laboratorních buňkách naznačují, že konopí může dokonce zpomalovat postupné zhoršování nemoci. V roce 2000 se v odborném žurnálu Proceedings of the National Academy of Sciences objevili závěry práce britských vědců, v níž se píše, že administrace CBD potlačila progresi RA jak u zvířat, tak na buněčných kulturách. Kanabidiol dokázal podle autorů výzkumu po propuknutí symptomů chránit klouby a zabránil progresi artritidy.
V rámci sumarizace dosavadních odborných znalostí zveřejnili v roce 2005 vědci z tokijského Národního ústavu pro neurovědu v lékařském periodiku Journal of Neuroimmunology informace, podle nichž „kanabinoidní léčiva by mohly působit nejen jako účinná léčba otoků a bolesti kloubů, ale i jako medikament ke zpomalení progrese RA.“
Související termíny