Domů
Cannapedia Encyklopedie konopných odrůd

Chronická Bolest

Chronická Bolest

Odhaduje se, že každý pátý z nás trpí nějakou formou chronické bolestí. Často se jedná o tzv. neuropatickou bolest, kterou znají pacienti trpící řadou nemocí, a to včetně diabetu, různých forem rakoviny, roztroušené sklerózy nebo AIDS.

 

Konvenční léčba

Standardní léčba chronické bolesti pomocí analgetik (například opioidů a nesteroidních protizánětlivých léčiv) často bývá neúčinná a hrozí při ní celá řada nežádoucích účinků, mezi něž patří infarkt, hepatotoxicita anebo dokonce smrt předávkováním.

 

Pacienti vyhledávají konopí

Statistické údaje prokazují, že lidé s chronickou bolestí užívají konopí relativně ve velkém počtu, navíc přibývá odborných prací studií naznačujících, že inhalace konopí může zásadně mírnit neuropatickou bolest. Jde především o pacienty s HIV, kteří se účastnili řady klinických výzkumů především v Kalifornii.

Známý je výzkum odborníků z McGillovy univerzity z roku 2010, jenž zjistil, že inhalace konopí redukuje bolesti, zlepšuje spánek a mírní úzkostné stavy pacientů, kteří mají z různých důvodů úporné bolestí.

V roce 2011 bylo v lékařském časopise British Journal of Clinical Pharmacology publikováno shrnutí řady odborných studií týkajících se konopí a chronické bolesti. Dočteme se v něm mimo jiné to, že „kanabinoidy lze racionálně považovat za látky vhodné ke zvládání chronické neuropatické bolesti, přičemž se podařilo doložit účinnost i pro další typy chronické bolesti, mezi něž patří například fibromyalgie a revmatoidní artritida.“

Ve státech, kde je konopí k léčbě legální, neustále přibývá lékařů, kteří svým pacientům s chronickými bolestmi doporučují vyzkoušet konopí jako bezpečnější alternativu k nebezpečným opiátům. Nejnovější studie také naznačují, že účinnost opiátů i konopí se při současném podání může zvyšovat.