Domů
Cannapedia Encyklopedie konopných odrůd

Atopický ekzém

Atopický ekzém

Indikace – Atopický ekzém

Atopický ekzém nebo také atopická dermatitida je zánětlivé kožní onemocnění, jehož přesná příčina vzniku nebyla dosud odhalena – nejpravděpodobněji se jedná o genetické predispozice, poruchu imunitního systému a/nebo reakci na nepříznivé vlivy vnějšího prostředí.  Nejvíce jím trpí malé děti a projevuje se obvykle zarudlou, lehce nateklou, popraskanou a svědící kůží.

Konvenční léčba

Odhaduje se, že atopickým ekzémem trpí celosvětově kolem 15 až 20 procent dětí a 1 až 3 procenta dospělých. V současné době neexistuje účinný lék, a tak se medicína zaměřuje pouze na mírnění symptomů prostřednictvím protizánětlivých léků a prostředků proti svědění. Avšak celá řada farmaceutických léčiv využívaných při léčbě atopické dermatitidy (například kortikosteroidy) může mít nepříjemné vedlejší účinky, jež jsou často horší než průvodní projevy nemoci.

Konopí jako přírodní a účinná alternativa

Konopí bylo využíváno k léčbě různých kožních problému odnepaměti – díky tomu, že jej lze přidávat do všemožných krémů a mastí, představuje topikální aplikace kanabinoidů jednoduchou a vysoce účinnou možnost, jak léčit mimo jiné i atopický ekzém.

Svědectví na sociálních sítích stejně jako výzkum v posledních letech ukazují, že mast z marihuany nabízí účinnou alternativu konvenční léčby. Topikální aplikace látek obsažených v konopí pomáhá celé řadě pacientů s atopickou dermatitidou, a to konkrétně díky známým protizánětlivým, analgetickým anebo antibakteriálním vlastnostem různých kanabinoidů (například THC, CBD, CBN a dalších).