Mateční rostlina
Mateční rostlina se pěstuje za účelem produkce klonů neboli řízků. Pěstitelé konopí tyto mateční rostliny pečlivě vybírají kvůli specifickým vlastnostem, které od svých rostlin vyžadují.
Jedná se například o vysokou výnosnost, odolnost proti chorobám či plísním, dále o schopnost „vzkvétat“ v určitém prostředí (např. pod umělým osvětlením či ve skleníku), chuť, aroma a účinky palic, které rostliny pocházející z té či oné matky vytvářejí.
Matky jsou většinou silné, vitální rostliny, jež jsou uměle udržovány ve vegetativním stavu, aby z nich mohly být „odřezávany“ části rostlin, jimž říkáme řízky a které často rostou rychleji než konopí pěstované ze semen.
Jak na zdravé mateční rostliny
Jako matku lze použít téměř libovolnou rostlinu konopí, tedy kromě samonakvétacích (autoflowering) odrůd, které začínají kvést po dosažení určitého věku, nikoliv na základě délky denního světla. Pro optimální výsledky je třeba mateční rostliny udržovat ve vegetativním stavu, což znamená, že musí přijímat světlo zhruba 18–24 hodin denně.
Také je důležité hnojit matky kvalitním a na živiny bohatým hnojivem, protože během celého cyklu života budou vlastně zraňovány, přičemž cílem je, aby se co nerychleji vzpamatovávaly a dále rostly. Doporučuje se používat hnojivo bohaté na dusík a další mikroživiny, jako je vápník, hořčík, síra, mangan a bór.
Mateční rostlinu lze udržovat řadu let, doporučuje se ale v ideálním případě každý rok používat novou, aby opět byla k dispozici odolná a kvalitně plodící matka. První klony z matečních rostlin získáváme tehdy, když jsou alespoň dva měsíce staré. Klony z mladších rostlin totiž mohou růst nerovnoměrně a extrémně pomalu.
Související termíny