Domů
Cannapedia Encyklopedie konopných odrůd

Fáze květu

Fáze květu je období, kdy na rostlině konopí vyrůstají voňavé „palice“, které v sobě ukrývají nejvíce aktivních a léčivých látek. V celém životním cyklu této bylinky se jedná v podstatě o tu nejdůležitější fázi, jež může v případě chyb a nevhodných okolností způsobit opravdovou pohromu po mnoha měsících zahradnické práce.

Konopí vstoupí do fáze květu, když mu cyklus střídání světla poskytne delší hodiny nepřerušované tmy. Rostliny nejprve zrychlí růst, brzy ale zpomalí a zcela přestanou – místo toho vyvinou energii na produkování květů. Venku se tak běžně děje, když se koncem léta krátí dny. Při pěstování pod umělým osvětlením začne fáze květu po přepnutí světel do režimu 12/12 (dvanáct hodin světla a dvanáct hodin tmy). U většiny odrůd konopí trvá období květu sedm až devět týdnů, ale některé sativa dominantní odrůdy sativy k dozrání ještě více času.

 

Rozdíly v odrůdách

To, co se odehrává během květu (a v jakou konkrétní dobu), se může u různých odrůd lišit. Také záleží na klimatických podmínkách, nadmořské výšce a dalších externích faktorech, proto je nutné brát všechny návody a univerzální popisy délky květu s rezervou.

Když začne období květu, nenastává prudká změna v růstu rostliny. Konopí nepřestane náhle růst, aby mohlo kvést. V prvních týdnech květu naopak mnoho odrůd konopí hodně povyroste. Zběsilý růst prvních týdnů se začne během třetího až čtvrtého týdne zpomalovat, až se mezi čtvrtým a šestým týdnem růst zastaví a už není nutné věnovat pozornost tomu, že se rostliny nebezpečně blíží ke střeše skleníku nebo osvětlení při indoor pěstování (případně zda nepřečuhuje zpoza plotu).

Zhruba od šestého týdne konopí nevytváří žádné nové listy nebo stonky. Od této doby až do doby sklizně již zcela přešlo z vegetativního růstu, aby veškerou svou energii mohlo věnovat vytváření květů.

Fáze květu