Domů
Cannapedia Encyklopedie konopných odrůd

Aroma

Za aromatem konopí, tedy vůněmi a odérem, kterými se vyznačuje každá odrůda, stojí látky zvané terpeny či terpenoidy. Typická vůně konopí je produktem přítomnosti asi 140 různých terpenoidů.

Izoprenové jednotky (C5H8) vytváří monoterpeny (C10H16), seskviterpeny (C15H24), diterpeny (C20H32) a triterpeny (C30H48). Terpenoidy mohou být acyklické, monocyklické či polycyklické uhlovodíky se substitučními modely zahrnujícími alkoholy, étery, aldehydy, ketony a estery. Proto jsou některé odrůdy konopí cítit víc než jiné.

 

Jak získat konopné aroma

Esenciální olej (silice) lze snadno získat pomocí parní destilace či vaporizace. Získané množství závisí na typu konopí (vysokopotentní, technické) a na opylování, na pohlaví rostliny, na jejím stáří, na použité části rostliny, na tom, zda rostlinu pěstujeme pod střechou či venku, na době a podmínkách sklizně, na míře usušení a na podmínkách skladování.

Při zpracování čerstvých palic odrůdy Afghani by se například mělo získat kolem 0,29 % esenciálního oleje. V důsledku sušení a skladování obsah klesá po jednom týdnu na zhruba 0,20 % a po třech měsících na 0,13 %. Ztráty jsou dle názoru odborníků výrazně vyšší v případě monoterpenů než u seskviterpenů, žádná z hlavních složek však za toto období zcela nevyprchává.

 

Základní fakta o konopném aroma

  • konopí vytváří přes 120 různých terpenů. Některé jsou přítomné jen ve stopovém množství, jiné ve dvojciferných percentilech.
  • terpeny se tvoří v trichomech, žlázách, kde sevytváří i THC. Terpeny představují 10–20 % všech olejů, které trichomy produkují.
  • psi cvičení k vyhledávání drog cítí aromatické terpeny, nikoliv THC.
  • stáří rostliny, zralost a denní doba mohou ovlivnit množství a poměr terpenů. Vytváří se neustále, ale v důsledku tepla a slunečního světla se vypařují.
Aroma