Domů
Cannapedia Encyklopedie konopných odrůd

Vegetativní fáze

Pokud jde o růst, jsou si rostliny obecně v mnohém podobné. Konopí však má některé specifické manýry a slabůstky, kterými se odlišuje. Naštěstí existují různá doporučení, jejichž dodržování zajistí kvalitní a silný růst, například jakou poskytovat výživu a kdy ji dodávat.

Během počátečního období růstu si rostlina vytváří strukturální integritu (stonek a kořeny). Hned poté se u ní začínají vyvíjet listy. Během těchto počátečních fází růstu musíme rostlině dodávat hodně dusíku.

První lístky začínají procházet procesem fotosyntézy. Absorbují sluneční světlo a umožňují rostlině růst. Jakmile rostliny vyklíčí a začínají se stabilizovat, doporučuje se odstranit všechna semínka, která naklíčila pozdě nebo zakrnělé semenáče, aby neubíraly světlo a živiny ostatním rostlinám.

Když už má rostlinka stabilní kořenový systém a je dobře nastavené prostředí, bývá kvalitní úroda už jen otázkou „údržby“. Pokud bude mít rostlina dostatek živin a světla, poroste a vybuduje si silnou oporu, kterou potřebuje pro fázi květu.

 

Faktory prostředí

Ve vegetativní fázi je také nutné optimalizovat ostatní vlivy prostředí na rostlinu (což je samozřejmě důležité v každé fázi vývoje rostliny, ale v tomto obzvláště). V případě pěstování pod umělým osvětlením je například možné malé zakořeněné rostliny vystavit světlu po celých čtyřiadvacet hodin. Je však lepší simulovat noc a poskytovat vaším rostlinám tmu alespoň po dobu šesti hodin. Další důležité okolní faktory jsou vlhkost, pH a EC (elektrická vodivost) půdy, výměna vzduchu a tak dále.

Vegetativní fáze