Domů
Cannapedia Encyklopedie konopných odrůd

Indoor

Indoor

Indoor

Takřka všechny rostliny na světě – konopí nevyjímaje – mohou být pěstovány buď ve venkovním prostředí (outdoor), nebo uvnitř (indoor). Rozdíl mezi těmito způsoby je zjevný: pěstování indoor znamená, že rostliny se nacházejí v bytě, domě nebo jen v jakémkoli uzavřeném prostoru (např. oblíbené growboxy) – zkrátka bez jakéhokoli přístupu slunečního světla. Oproti tomu pěstování outdoor znamená, že rostliny jsou venku: na zahrádce či na poli, případně v květináči na terase – zkrátka všude tam, kde mohou získávat energii ze slunce.

Výhody a nevýhody pěstování indoor

Pěstování rostlin indoor může být finančně nákladnou záležitostí, na kterou je potřeba speciální vybavení. Naštěstí lze vybírat z mnoha různě drahých variant – například levné pěstování v hlíně oproti nákladné hydroponii; zakoupení v současnosti ještě stále poměrně drahých LED světel oproti laciným úsporným lampám a tak dále. Pokud je navíc pěstitel zručný, může si některé součásti, jako třeba samotný growbox, vyrobit svépomocí a ušetřit tak nemalé finanční prostředky.

Přesto se některým výdajům nelze vyhnout (elektřina za světlo a ventilaci) a také může hrozit nebezpečí, že silné aroma přitáhne nechtěnou pozornost – to hrozí zejména v panelových domech a bytových jednotkách.

Na druhou stranu výhody indoor pěstování značně převyšují všechna negativa: pěstitel se na rozdíl od venkovního pěstování nemusí bát, že mu rostliny zcizí kdokoli, kdo půjde kolem; není závislý na dobrém počasí a může sklízet vícekrát do roka. Nejdůležitější je ovšem skutečnost, že při indoor pěstování lze obvykle dosáhnout vyšší potence (tedy vyššího obsahu kanabinoidů) než u rostlin pěstovaných venku.

Související termíny