Home
Cannapedia Encyclopedia of cannabis strains

Phoenix Tears

Fénixovy slzy

Zjednodušeně řečeno, fénixovy slzy jsou silná, koncentrovaná forma konopí.  Také jsou známy pod označením R.S.O. (Rick Simpson Oil), F.E.C.O. (Fully Extracted Cannabis Oil), hašišový olej či prostě konopný výtažek. Ať tento produkt z konopí nazýváme, jak chceme, jde o vysoce potentní extrakt, jenž podle mnohých dokáže vyléčit dlouhou řadu závažných zdravotních poruch a chorob.

 

Rick Simpson

Spojení Fénixovy slzy je velmi úzce spojeno se světoznámým konopným aktivistou Rickem Simpsonem (ostatně tento název vymyslel on), který několik let žil i v České republice a o tomto extraktu hovořil jako o léku na rakovinu. Simpsonova tvrzení však obsahují řadu nejasností a kontroverzí.

Podomácku vyrobené Fénixovy slzy často obsahují zbytky rozpouštědel, která jsou pro zdraví člověka nebezpečná. Simpson také vždy propagoval výtažky s vysokým obsahem THC a neřešil koncentrace dalších kanabinoidů, jako třeba CBD. To způsobovalo řadu problému se silným psychoaktivním účinkem, který řada pacientů užívajících např. fénixovy slzy s 80 a více procenty THC nedokázala „ustát“.

Na většině internetových stránek s tématem fénixových slz se doporučuje užít dávku „o velikosti asi zrnka rýže“. To je však extrémně vágní údaj, jenž vůbec nebere v úvahu rozmanitost jednotlivých konopných výtažků. Pro přesné dávkování je třeba znát obsah hlavních kanabinoidů, tedy především THC a CBD. Pro dlouhodobou léčbu je také nutné mít zásobu stejného výchozího produktu (rostlin konopí), aby obsah vyrobených extraktů byl co nejpodobnější.

 

S chybami, ale s pravdivým jádrem

Přestože Simpsonův silně medializovaný přístup k výrobě a užívání fénixových slz má mnoho nedostatků, jsou jeho tvrzení o potenciálních léčebných účincích extraktu z konopí založena na pravdě. I když protirakovinné působení konopných výtažků nebylo dosud testováno na lidech, testy ve zkumavce a na zvířatech vykazují slibné výsledky, stejně jako neustále přibývající množství svědectví na sociálních sítích a v médiích.

Fénixovy slzy