Home
Cannapedia Encyclopedia of cannabis strains

Rectal Cannabis Suppositories

Přestože jsou rektální čípky častým terčem vtipů, má tato aplikace konopí mnohé výhody. Čípky představují ideální způsob užívání pro pacienty, kteří nemohou konopí konzumovat nebo inhalovat.

Čípky obsahující léčivé kanabinoidy mají poměrně rychlý nástup účinků (o něco pomalejší než kouření, zato rychlejší než konzumace konopných pokrmů) a působí déle. Největší výhodou tohoto způsobu aplikace konopí je však to, že nezpůsobuje takové omámení neboli rauš při ústním požití (jak kouřením, tak jídlem) většího množství psychoaktivního THC.


Jak vypadají

Konopné čípky mají nejčastěji kuželovitý tvar a jsou užívány rektálně (vaginální čípky mají svá specifika a zaslouží si samostatný text, proto se jimi zde zabývat nebudeme). Dvougramový rektální čípek měří na délku asi 2,5 cm a připravuje se ze směsi kakaového másla a kokosového oleje nebo bambuckého másla, k čemuž se přimíchá konopný výtažek. Pokud výtažek není k dispozici, lze nejprve kakaové máslo smíchat se sušenými palicemi a připravit základ úplně stejně, jako když se vyrábí konopná mast.


Jak fungují

Čípky jsou efektivní metodou užívání konopí pro lékařské účely. Po zavedení do řitního otvoru jsou kanabinoidy rychle vstřebány skrze stěnu tlustého střeva přímo do krevního oběhu. Na správném zavedení čípku není nic složitého a může s ním poradit lékař, případně stačí pročíst instrukce na internetu.

V případě kouření nastupují účinky konopí téměř okamžitě, ale netrvají dlouho, pokud se inhalace pravidelně neopakuje. Účinky konzumace konopí se mohou projevit až po 30 minutách, protože látka musí projít skrze střeva a játra. Naproti tomu účinky rektálně podaného konopí mohou nastoupit už po 10–15 minutách a trvají od čtyř do osmi hodin.

Biodostupnost (vstřebatelnost) při inhalaci konopí se navíc pohybuje jen mezi 10–25 procenty v závislosti na frekvenci a množství kouření. Efektivita konzumace konopí je asi 20–30 procent a její účinky se mohou výrazně lišit. Naproti tomu se efektivita rektálního podání pohybuje mezi 50–70 procenty a jeho účinky lze snadno předvídat pro jednotlivé pacienty i jednotlivá podání.


Pro koho jsou určené

Čípky jsou ideální volbou pro mnoho nemocných, například pro pacienty podstupující chemoterapii, kteří trpí nevolností a nejsou schopni udržet konopí v žaludku. Jsou vhodné i pro starší nebo pro děti, kteří by neměli kouřit nebo nemohou polykat tablety. Hodí se i pro chirurgické pacienty, kteří nemohou bezprostředně před a po operaci nic jíst, nebo pro pacienty, kteří nemohou polykat kvůli mrtvici nebo jinému zdravotnímu problému.

Co se týče nemocí, tak vhodné jsou pro pacienty s Crohnovou chorobou, ulcerozní kolitidou a dalšími obtížemi spojenými s trávicím traktem a vylučováním. Svědectví nemocných také ukazují, že jsou velmi účinné při různých problémech s prostatou.

Měli bychom však poznamenat, že vědeckých výzkumů této metody aplikace je velmi poskrovnu.

Jak se používají

Formy na čípky bývají dostupné ve dvougramové verzi pro dospělé a jednogramové verzi pro děti. Hotové čípky by měly být skladovány v chladu a před jejich podáním je dobré se vždy ujistit, že je pevný (ideální je mít je celou dobu v lednici). Pokud není, uložte jej do chladničky nebo mrazničky.

Položte se na bok a přikrčte nohy. Pomocí ukazováčku zasuňte čípek do řitního otvoru špičkou napřed. Zasuňte čípek do konečníku asi 2,5–4 cm hluboko, až za vnitřní svěrač řitní.

Abychom zabránili čípku před vyklouznutím, musíme hýždě pevně stisknout a na 2–3 vteřiny zatnout svaly řitního svěrače. Zůstaňte ležet na boku alespoň několik dalších minut. Během několika následujících hodin existuje riziko, že tekutý obsah bude lehce vytékat, což bychom měli mít na paměti při plánování dalších aktivit (ideální je z tohoto hlediska užívat čípky před spaním).


Co můžete od konopných čípků očekávat?

Pravděpodobně ucítíte hřejivý, uvolňující pocit, který se šíří směrem z pánevní oblasti do zbytku těla. K uvolnění bolesti může dojít téměř okamžitě a až na několik hodin, bez jakékoli úzkosti nebo ovlivnění vnímání. Většina pacientů je nadšena účinky konopných čípků v porovnání s jinými metodami užívání konopí.


 

Příprava:

Jako nejvhodnější směs na přípravu se uvádí zhruba 75–80 procent kakaového másla a 10 procent kokosového oleje a bambuckého másla. Bambucké máslo nebo kokosový olej mají samy o sobě tendenci se za teplot již kolem 25 stupňů Celsia roztékat, takže se nedoporučují přidávat do „základu“ ve větším množství.

V různých internetových obchodech se zdravotnickými potřebami je možné objednat si plastové formičky (někdy i v lékárně, ale rozhodně to není pravidlem) o objemu 1 nebo 2 mililitry.

Jako poslední je potřeba konopný výtažek a může se začít vyrábět (v případě, že není k dispozici výtažek, postupuje se jako při výrobě mastí ze sušeného rostlinného materiálu).

Příklad na dávkování: Pro výrobu jednoho plata (10 kusů) jednogramových čípků s desetiprocentním obsahem výtažku je potřeba zahřát ve vodní lázni 9 mililitrů „základu“ s 1 mililitrem výtažku a důkladně zamíchat, dokud se výtažek zcela nerozpustí. Forma na čípky se poté upevní do nějakého stojanu a lehce zchladlá směs postupně rozlije do všech deseti čípků.

Konopné čípky