Home
Cannapedia Encyclopedia of cannabis strains

Cannabis Tincture

Jak si vyrobit konopnou tinkturu

Užívání konopné tinktury je snad tím nejméně oblíbeným způsobem konzumace konopných produktů. Na rozdíl od kouření s tím není spojený žádný rituál ani s tím není taková zábava jako s pokrmy z konopí. Někteří milovníci oblíbené byliny možná ani nevědí, co přesně tinktura je.


Jednoduše řečeno, tinktura je konopný výluh, kdy se THC a další kanabinoidy nechají naložené nějakou dobu v alkoholu. Aplikuje se pod jazyk a začíná účinkovat v řádu minut.


Jednoduchý a účinný léčebný prostředek

Na rozdíl od pokrmů z konopí se účinky tinktury dostavují poměrně rychle, zpravidla do patnácti minut. Přestože průběh intoxikace se liší v závislosti na kvalitě výchozího materiálu (obsah a vzájemné poměry hlavních kanabinoidů), po požití tinktury běžně dochází relativně rychle k dosažení vrcholu účinku, po němž následuje dlouhodobý stav intoxikace. Na rozdíl od poživatin není nutné hodinu a půl čekat a přemýšlet, jestli se „začne něco dít“ anebo nebudou psychoaktivní účinky dostatečné.

Tinktury nevydávají zápach (samozřejmě pokud je lahvička s tinkturou uzavřená), takže ji lze nosit diskrétně s sebou a není potřeba dělat si starosti s hledáním místa, kde se bude aplikovat. Ruku na srdce, i když se konopí užívá ze zdravotních důvodů, určitě není nutné přitahovat pozornost policie.

A kromě všech zmiňovaných pozitiv je zkrátka a dobře vhodné mít více léčebných prostředků s rozdílnými formami aplikace. Dost již ale pochvalných slov a přejděme k činům – následuje návod, jak si léčivou tinkturu připravit.

Ingredience

Kvalitní 40–80procentní alkohol (u seniorů je v oblibě domácí pálenka – slivovice, hruškovice atp.)

Usušené palice a okvětní listí

Malou sklenici s víčkem

Lahvičku na léky z hnědého skla s kapátkem


Postup

Nejprve je nutné rozhodnout se, kolik tinktury bude potřeba. Minimální poměr by měl být alespoň jeden gram na 35 mililitrů alkoholu, běžnější je ale třeba 5 gramů na 35 mililitrů (ovšem stejně jako u jiných metod záleží v první řadě na kvalitě a potenci výchozího materiálu – 5 gramů slabého outdoor bude mít méně kanabinoidů než 2 gramy silného indooru). Napoprvé lze vyzkoušet menší množství a otestovat si, jak na to organismus bude reagovat. 35 mililitrů je asi 20 až 25 kapek. Začínat by se mělo s 2–3 kapkami a podle účinků (nebo „neúčinků“) dávku postupně zvyšovat.

Naváží se potřebné množství konopí, které se nadrtí a nechá důkladně proschnout (není-li již suché). Čerstvé neusušené konopí není na výrobu tinktury vůbec vhodné, ideální je naopak nechat již usušený materiál ještě 30–60 minut dekarboxylovat v troubě na 80–110 stupňů Celsia.

Surovina se vloží do sklenice a zalije alkoholem. Roztok se nechá louhovat po dobu alespoň 10–14 dní (názory na optimální dobu louhování se různí, rozhodně ale neplatí dříve oblíbené tvrzení, že louhovat je potřeba minimálně 3–6 měsíců). Vyplatí se roztok jednou za pár dní protřepat.

Po vylouhování se obsah přefiltruje, rostlinný materiál se vyhodí a tekutinu nalije do lahvičky z hnědého skla s kapátkem. Ta umožňuje snadné dávkování a chrání obsah před působením slunečního záření. Ideální je uchovávat léčivou tinkturu v temnu. Trvanlivost přípravku by měla být v podstatě neomezená.


 

 

Konopné tinktury zakoupíte ve specializované prodejně s konopnými potřebami - Canatura.cz

Konopná tinktura