Domů
Cannapedia Encyklopedie konopných odrůd

Konopné koncentráty

S rostoucí popularitou a společenskou přijatelností konopí se fajnšmekrům nabízí stále více nejrůznějších odrůd i způsobů, jak z nich získat co možná nejvíc účinných látek. Vzhledem k tomu, že objem konopného byznysu by měl podle některých ekonomických prognóz v roce 2016 jen v USA přesáhnout 6,7 miliardy dolarů, není překotný rozvoj technologií určených k extrahování některých složek rostliny pro zasvěcené žádným překvapením.

V tomto krátkém průvodci bychom vám rádi představili nejoblíbenější druhy extraktů a koncentrátů, mezi něž patří budder (extrakt z květů s obsahem THC vyšším než 90 procent), shatter (jantarový až bezbarvý extrakt vysoké čistoty, který tvrdne do formy podobné sklu) nebo crumble („našlehaný“ extrakt, který je měkký, křehký a snadno se drobí) a další.

 

Různé procesy a různé produkty

Různými extrakčními procesy můžeme z konopí získat různé druhy koncentrovaných substancí. Některé metody využívají k extrakci rozličná rozpouštědla, například butan, etanol nebo CO2, jiné se obejdou bez nich. Účel je nicméně u všech stejný – oddělit aktivní chemické složky od balastního rostlinného materiálu a vytvořit produkt obsahující kanabinoidy ve vysokých koncentracích. Složení jednotlivých extraktů se do značné míry liší. Zatímco výrobky určené především k rekreačnímu užívání obsahují i více než 75 procent THC, u léčebných preparátů je klíčový obsah CBD, který zaručuje, že produkty jsou částečně nebo zcela bez psychoaktivních účinků.

Názvosloví je i v angličtině velmi vágní a skládá se prakticky výhradně ze slangových názvů, v češtině je pak situace ještě o něco složitější. Tak či onak se koncentráty a jejich výroba stávají významnou součástí konopného průmyslu. Patří mezi ně shatter s vysokým obsahem THC, který se kouří v malých množstvích, CBD extrakt do vaporizéru i homeopatické tinktury určené k aplikaci pod jazyk.

Mezi uživateli léčebného i rekreačního konopí se vědecký přístup šíří jako lavina, neboť kouření koncentrovaných forem s sebou díky absenci nežádoucích zplodin hoření přináší méně zdravotních rizik. Nové způsoby užívání mohou navíc oslovit i pacienty, pro které není kouření dýmek nebo jointů přijatelné, a umožnit jim těžit z celé řady terapeutických vlastností konopí.

 

BHO neboli butanový hašišový extrakt

Všechny typy BHO (z anglického Butane Hash Oil) patří mezi nejsilnější druhy koncentrátů vůbec a mohou obsahovat až 90 procent THC. Na popularitě začaly získávat ve kolem roku 2010 a nejčastěji se užívají pro dabbing (inhalace kouře pomocí speciální dýmky, hřebíku a extrémně zahřáté plochy na dýmce, po které se zahřívaným materiálem pohybuje) a další druhy vaporizace.

V průběhu extrakce butanem jsou kanabinoidy odděleny od ostatních částí rostliny. Výsledkem tohoto procesu je takzvaný konopný vosk (wax), ale v závislosti na odrůdě a použité teplotě může mít finální produkt konsistenci lepidla nebo získat pevnou formu shatteru či takzvané medové plástve (honeycomb).

BHO patří díky vysokým koncentracím THC mezi nejsilnější formy konopí na trhu a je proto mezi rekreačními uživateli i pacienty v Severní Americe velmi oblíbené. Vzhledem k obsahu psychoaktivních látek měřenému dvoucifernými čísly je naprosto zásadní konzumovat BHO pouze z ověřených zdrojů, případně ho nechat otestovat v certifikované laboratoři – jen tak si můžete být jisti, že neobsahuje rezidua v butanu obsažených syntetických uhlovodíků.

 

Další konopné koncentráty:

- Shatter

- Vosk (Wax)

- Budder

- Crumble

- Rosin

- Resin

 


 

Konopné koncentráty