Domů
Cannapedia Encyklopedie konopných odrůd

Hašiš

Jak na domácí výrobu hašiše

Hašiš představuje jeden z nejúčinnějších a nejšetrnějších konopných produktů, který může člověk vyzkoušet. Pokroky v technologii získávání trichomů a pryskyřice umožňují dosáhnout vysoké kvality (rozuměj obsahu hlavních kanabinoidů), což ovšem nemusí být pravda u hašiše kupovaného od pouličních dealerů na černém trhu, a proto někteří uživatelé preferují vlastní výrobu doma. Způsob izolace trichomů lze rozdělit do tří "skupin", podle nichž se jmenuje výsledný produkt: čaras, kif a vodní hašiš.

1. Čaras

K tomuto způsobu manuální separace označované též jako „ruční výroba“ potřebujete nejméně specializovaného vybavení, ale zato nejvíce syrového materiálu. Metoda vyžaduje čas, notnou dávku zkušeností a přístup k tolika rostlinám, kolik jen dokážete sehnat. Na výrobu ručně sbíraného hašiše, kterému se podle toho, jak ho nazývali původní producenti v Indii a Nepálu, říká dnes po celém světě čaras, budete navíc potřebovat pár nepudrovaných latexových rukavic.

Čaras lze vyrobit z jakékoliv rostliny, na jejíchž květech jsou již viditelné trichomy. Nejvíce materiálu však nasbíráte v období během nebo po hlavním období květu (přibližně dva týdny před sklizní). V tu chvíli budete při každém sběru získávat především dozrálé trichomy – jak se blíží čas sklizně, tvoří se trichomů čím dál více, což umožňuje ruční sběr v tomto stádiu i několikrát zopakovat. Čím je rostlina starší, tím se zvyšuje pravděpodobnost, že se do výsledného materiálu dostane více částeček listů.

Před tím, než se do sběru pustíte, ujistěte se, že během procesu si už nebudete potřebovat odskočit na svačinu, záchod ani cigaretu. Celé vaše rukavice (a možná i předloktí – to záleží na velikosti a potenci vaší úrody) totiž budou pokryté lepkavou vrstvou, která se chová tak, že by klidně mohla sloužit jako depilační vosk.

Poté co si oblečete latexové rukavice, vyrazte na políčko a začněte nejprve jemně a posléze důkladně třít palice odshora dolů po celé jejich délce. Snažte se dotýkat co nejvíce trichomů, buďte pozorní a nevynechejte žádnou část palice. Mějte na paměti, že vašim cílem je trichomy „naprasknout“ a na to musíte vyvinout přiměřenou sílu. Pokud zjistíte, že při sbírání trháte celé květy a okvětní listí, znamená to, že používáte moc síly.

Když už jste probrali celou sklizeň, sundejte si latexové rukavice a dejte je do mrazáku. Po několika hodinách v chladu se pryskyřice začne z jejich povrchu snadno olupovat. Výsledný produkt stlačte – poté je již připravený k vaporizaci či kouření.

2. Kif

Separace dle velikosti známá také jako „suché prosívání“ je nejčastějším způsobem výroby běžně dostupného hašiše na černém trhu. Princip této metody je poměrně snadný – trichomy jsou malé, zatímco (většina) ostatních částí rostliny je velká. Třením či třesením rostliny po povrchu síta získáte poměrně čistý prášek, který lze posléze stlačit do podoby hašiše.

Přístroje a nástroje určené k výrobě hašiše touto technikou se vyrábějí ve všech možných tvarech a velikostech. Příkladem může být takzvaný polinátor, který vymysleli v Nizozemsku. V podstatě jde o síto cylindrického tvaru, do kterého umístíte dobře usušené konopí obsypané trichomy a pomalu s ním otáčíte. Proseté trichomy se hromadí na tácku pod sítem. Další oblíbené zařízení na sběr trichomů je známé pod názvem „kif box“ a jedná se o ručně vyráběné dřevěné krabice.

Jednoduché síto na získávání hašiše suchou cestou si však můžete vyrobit i sami. Sežeňte si dvě spolehlivě uzavíratelné krabice, které do sebe těsně zapadají. Využít můžete jakékoliv dózy na jídlo – jde o to, aby se menší nádoba tak akorát vešla do té větší. Dále budete potřebovat kus řídce tkané nylonové či hedvábné tkaniny – posloužit vám může například silonová podkolenka nebo hedvábný šátek.

Nejprve odstraňte dno vnitřní nádoby – k tomu by vám měly stačit nůžky a trocha zručnosti. Napněte nylonovou nebo hedvábnou tkaninu přes otvor větší nádoby a menší nádobu přes ni vtlačte dovnitř tak, aby pevně držela na svém místě.

Pro zvýšení výnosu můžete konopí obsypané trichomy před i během prosívání vložit do mrazáku. Mezi prosíváním jednotlivých dávek vždy chvíli počkejte, abyste kvůli víření vzduchu v sítech o cenné trichomy nepřišli.

Položte dobře vysušený materiál s vyzrálými trichomy přímo na napnutou tkaninu, vnitřní krabici pevně zavřete a celým sítem začněte silně a důkladně třást. Uvolnění trichomů napomůže, když krabicí jednou za čas udeříte o dlaň či desku stolu. Až prosejete všechen materiál, začněte znovu a celý proces opakujte celkem třikrát.

Nakonec nechte obsah krabice usadit a opatrně vyndejte vnitřní nádobu z vnější – pod sítem leží všechny proseté trichomy. Pokud nehodláte hašiš rovnou spotřebovat, měli byste trichomy důkladně vysušit – tím předejdete možnému výskytu plísně. Prášek rozprostřete na kus černobílých novin či nepotištěný kartón a přes noc nechte na teplém místě, kde není průvan. Ideální pro běžný „transport“ je poté výsledný materiál nějakým způsobem slisovat.

3. Vodní hašiš

Tento jednoduchý recept se traduje již od zlaté éry hippies, tedy od šedesátých let minulého století. V Kalifornii ho proslavil nikdo jiný než slavný Ed Rosenthal (legendární americký pěstitel a legalizační aktivista) – proto je především na severu tohoto státu mokrá metoda výroby hašiše tak oblíbená dodnes. Pokud se budete držet níže uvedeného postupu, získáte hrst velmi čistého, lepkavého a kvalitního hašiše.

Příprava:

1. Nejprve nasekejte rozstříhané palice a okvětní lístky, které jste si po sklizni zamrazili v mrazáku, na kousky dlouhé cca dva centimetry. Používejte ostrý či zoubkovaný nůž. Díky tomuto přípravnému kroku přípravě bude jednodušší oddělit trichomy od zbytku materiálu.

2. Naplňte nádobu nakrájenými listy do třetiny.

3. Zalijte je takovým množstvím vody, aby je hladina akorát překryla. Pokud vody přidáte moc, budete ji muset odlít.

4. Jakmile je konopí pod vodou, přidejte led (cca deset procent objemu nádoby).

5. Na míchání použijte ideálně výkonnou vrtačku s dlouhým silným nástavcem ve tvaru pedálu na kolo (klasická vrtačka nebývá na důkladné promíchání zmrzlého materiálu dostatečně výkonná). Mixováním dochází k dokonalé separaci trichomů. Doba výroby záleží na množství použitého materiálu.

6. Seberte z hladiny pěnu vzniklou při míchání a vyhoďte ji.

7. Oddělte vodu (obsahující trichomy) od rostlinného materiálu přecezením přes síto – přitom je nutné vodou rychle míchat.

8. Zbytky rostliny stále můžete využít při pečení.

9. Poté co jste vodu přecedili do nádoby k tomu určené, ještě jednou do ní propláchněte zbytky materiálu – nepřijdete tak o trichomy, které ještě zůstaly ve zbytcích rostliny.

10. Trichomy zachyťte pomocí dvou filtrů. Jako první vám poslouží síťovaný pytlík vložený v další nádobě.

11. Nad tuto nádobu umístěte druhý síťovaný pytlík s většími dírami připevněný na rámu. Jak budete přelívat vodu z nádoby, kde jsou v tuto chvíli všechny trichomy, tak první pytel zachytí větší částice rostlinného materiálu a druhý i ty nejjemnější.

12. Pomalu zdvihněte směs vody a krystalů zachycenou v jemnějším pytli z nádoby a nechte vodu okapat. Přebytečnou tekutinu vyždímejte.

Získaný hašiš nechte pár dní vyschnout venku. Pak už ho klidně můžete kouřit, i když ze začátku bude kouř kvůli čerstvosti možná trochu dráždivý.

Hašiš

Související termíny