Domů
Cannapedia Encyklopedie konopných odrůd

Crohnova nemoc

Crohnova nemoc

Desetitisíce uživatelů konopí z celého světa tvrdí, že konopí dokáže potlačit bolest, záněty, křeče, nechutenství i nevolnost – to vše jsou základní příznaky Crohnovy nemoci.

Každým rokem se objevují nové studie prokazující účinnost léčby tohoto rozšířeného onemocnění trávicího traktu konopím, ať už konopí pacient kouří, inhaluje z vaporizéru, přidává do jídla či je užívá jiným způsobem (u onemocnění trávicího traktu je velmi populární rektální aplikace pomocí čípků).

Tato nemoc autoimunního charakteru se považuje za nevyléčitelnou a často se řeší chirurgickým zákrokem. Podobnými zánětlivými onemocněními dutiny břišní trpí miliony lidí po celém světě. Lékaři na ně předepisují celou řadu protizánětlivých farmaceutik, odborníci však uvádějí, že léčba zánětlivých onemocnění dutiny břišní pomocí v současnosti dostupných léků není dostatečně účinná a představuje jednu z největších výzev na poli gastroenterologie.

Z provedených průzkumů nemocných vyplývá, že mnoho lidí trpících zánětlivými onemocněními dutiny břišní užívá k mírnění projevů onemocnění konopí. Většina pacientů si je přitom chválí jako účinný prostředek na kontrolu symptomů Crohnovy choroby.

Laboratorní důkazy

Důkazy jsou nezpochybnitelné – aktivní látky v konopí, kanabinoidy, se spolu s receptory v nervových buňkách chovají jako klíče zapadající do zámků, přičemž tyto receptory se nacházejí nejen v nervové soustavě a v mozku, ale také ve střevech. Desítky studií na zvířatech, provedené v minulých cca deseti letech, dokázaly, že konopí dokáže v mnoha směrech zmírňovat takřka všechny hlavní příznaky Crohnovy nemoci. Několik menších klinických testů, převážně z Izraele, v posledních letech prokazuje prospěšnost léčby konopím i u lidí.