Domů
Cannapedia Encyklopedie konopných odrůd

Bipolární porucha

Bipolární porucha

Indikace – Bipolární afektivní porucha

Bipolární afektivní porucha představuje duševní onemocnění, jež je známé také pod názvy maniakální deprese nebo maniodepresivní psychóza a projevuje se výraznými změnami nálad, poruchami spánku, zastřenou myslí a neschopností jasně uvažovat.

Za příčinu této psychické poruchy se považuje soubor určitých faktorů, které dohromady vedou k rozvoji nemoci. Patří mezi ně například genetické předpoklady nebo nepravidelnosti ve struktuře mozku.

Symptomy a léčba

Pacient obvykle trpí náhlými návaly extrémního štěstí a výrazného smutku, aniž by k tomu existoval skutečný důvod. Radost rychle přechází do vzteku a naopak, často se objevují také problémy s řečí, koncentrací, nespavostí a chutí k jídlu, přičemž výjimečné nejsou ani pokusy o sebevraždu.

Lék v současnosti moderní medicína nezná a léčba se proto soustředí na stabilizaci pacientovy nálady pomocí antidepresiv, antipsychotik a právě tzv. stabilizátorů nálady.

A co konopí?  

Některé výzkumy naznačují, že užívání konopí souvisí se zhoršováním projevů bipolární afektivní poruchy, nicméně existuje také značné množství vědeckých důkazů prokazujících, že kanabinoidy obsažené v konopí ulevují od celé řady symptomů nemoci a zlepšují mimo jiné kognitivní procesy v mozku.

Kromě toho se na internetu a sociálních sítích množí svědectví pacientů z celého světa, kterým konopí účinně pomáhá od projevů bipolární afektivní poruchy – a to bez závažných vedlejších účinků, s nimiž se setkáváme u běžně předepisovaných farmaceutik.