Domů
Cannapedia Encyklopedie konopných odrůd

Deprese

Deprese

Deprese

Deprese je psychiatrickou poruchou, která může významně ovlivňovat kvalitu života pacienta i lidí kolem něj. Mezi nejčastější projevy patří opakované pocity smutku a bezmoci, jež v důsledku způsobují problémy v práci a osobním životě a mohou vést až do situace, kdy se o sebe jedinec nedokáže postarat (poměrně často se objevují i myšlenky na sebevraždu). Konopí se k léčbě depresí, úzkostí, nesoustředěnosti a neklidu využívá po tisíce let. Existuje dostatek historických i současných poznatků, které dokládají příznivý vliv konopí na náladu – lidé zkrátka užívají konopí proto, aby se cítili lépe.

Konopí – lék nebo příčina depresí?

Mezi odbornou veřejností přitom dlouho převládal názor, že deprese vzniká jako důsledek užívání konopí – důvodem byly statistiky, podle nichž mnoho uživatelů této rostliny má deprese. Dnes již ale víme, že mnoho lidí trpících depresemi užívá konopí právě proto, že jim účinně pomáhá zvládat symptomy choroby – nikoli zhoršuje.

Věda navíc v posledních letech opakovaně vyvrací (ostatně nikdy nepotvrzenou) teorii o přímé spojitosti mezi konopím a vyšší pravděpodobností rozvoje duševních poruch – nejnovější studie ukazují, že uživatelé konopí trpící těžkými depresemi nacházejí v konopí potřebnou úlevu od těch nejhorších příznaků, a zároveň nemusí trpět závažnými vedlejšími účinky syntetických léčiv.

Velkým tématem je v současnosti například situace veteránů ve Spojených státech, kde jich tisíce trpí posttraumatickou stresovou poruchou a každý den jich několik spáchá sebevraždu – a konopí se u významného procenta z nich osvědčuje jako jediný účinný lék.