Domů
Cannapedia Encyklopedie konopných odrůd

Nespavost

Nespavost

Konopí dokáže být skvělým pomocníkem v boji s nespavostí, což vysvětluje, proč ho řada z nás užívá právě večer. Silná zklidňující odrůda dokáže uživatele rychle a nenásilně přenést do říše snů.

 

Indika nejlepším lékem na nespavost

Dlouhodobě se předpokládá, že indiky navozují hlubší spánek a podporují snění, zatímco vysoké sativy mají spíše povzbuzující účinky. Tuto skutečnost potvrzuje i tabulka nejlépe hodnocených odrůd co do tlumících a uspávacích účinků na různých konopných fórech – čelní místa vždy okupují čisté indiky.

Vědci nám sice prozatím dluží přesné vysvětlení tohoto jevu, někteří odborníci se nicméně domnívají, že ho je třeba hledat v obsahu dalších důležitých látek nacházejících se v konopí – terpenů. Jedná se aromatické sloučeniny, které propůjčují jednotlivým odrůdám specifickou chuť a vůni. Předpokládá se tedy, že „uspávající“ indiky obsahují více zklidňujících terpenů než většina sativ.

 

Čím zralejší, tím lepší

THC časem degraduje a mění se kanabinol neboli CBN, který funguje jako velmi účinné sedativum. Jeho tlumící účinky jsou až pětkrát silnější, než je tomu u THC, trvá ale poměrně dlouho, než se tato látka syntetizuje z degradujícího THC.

Americký odborník na rozbor kanabinoidů Dr. Kymron deCesare tvrdí následující: „THC se rozkládá buď prostřednictvím izomerizace, nebo oxidace a v CBN se přemění pouze malá část. Ze zkušenosti vím, že z konopí obsahujícího 20 procent THC, které jsem zabalil do kuchyňské fólie a skladoval tři roky v garáži, jsem získal asi tři až pět procent CBN. Pro přípravu konopných léčiv na navození spánku se tedy starší konopí zdá být nejvhodnější.“

Související termíny