Home
Cannapedia Encyclopedia of cannabis strains

Growing techniques

Konopí můžeme úspěšně pěstovat pomocí různých pěstebních technik a metod. Nejjednodušší je koupit si zeminu určenou specificky pro jeho pěstování, ačkoli ta nebývá zrovna nejlevnější. Další, poměrně obtížnou metodou, která vyžaduje pokročilé pěstitelské dovednosti, je čím dál oblíbenější hydroponie. Stále více pěstitelů po celém světě jí dávají přednost, protože přináší vedle bohaté úrody i další výhody.

 

Základní dělení druhů pěstování vychází z místa – venku (outdoor) nebo pod střechou (indoor). Pokud pěstujete konopí pod umělým osvětlením, tedy indoor, můžete zvolit několik různých metod lišících se pěstebním médiem: Lze pěstovat v půdním substrátu (hlíně), hydroponicky (pomocí vody) a/nebo v takzvaném inertních substrátech (bez obsahu živin), jakými jsou třeba rockwool, perlit nebo kokosové vlákno.

 

Pěstování v půdě

Ti, kdo pěstují přírodním nebo organickým způsobem, oceňují stabilitu, kterou půda nabízí. Zdá se, že půda odpouští hodně chyb, zejména novým pěstitelům. Správně namíchaná zemina už totiž obsahuje živiny, které jsou pro růst rostliny nezbytné. Půda také dává pěstitelům volnější prostor pro vyvážení kyselosti prostředí. Živiny obsažené v půdě snižují potřebu přidávat umělou výživu a zachovává přirozený charakter rostliny.

 

Aeroponické a hydroponické systémy

Některé pěstitele láká hydroponie nebo dokonce aeroponie, protože umožňují větší automatizaci a kontrolu. Tyto metody však mají tu nevýhodu, že bývají složitější než tradiční pěstování v půdě.

K oblíbeným médiím pro pěstování pomocí těchto systémů patří porézní materiály, jako jsou výše zmiňované kokosové vlákno nebo rockwool, které poskytují kořenům záchytné body a potřebný kyslík, a zároveň pomáhají udržovat a vstřebávat živiny, který daný systém rozvádí.

Kromě stability a kontroly nad pěstebním prostředím může médium přímo ovlivňovat zdraví, potenci a chuť konopí.

Typy pěstování