Domů
Cannapedia Encyklopedie konopných odrůd

Doba květu

Základním faktorem pro délku květu té či oné odrůdy je to, zda se jedná o indika dominantní odrůdy, nebo o pomaleji dozrávající sativa dominantní odrůdy. Indiky obvykle dozrávají už za šest až osm týdnů, zatímco u sativy se v určitých případech může jednat až o deset až třináct týdnů. Rostliny pěstované venku jsou také vystavovány okolním faktorům, jako je klima, nadmořská výška, teplota, vlhkost, proudění vzduchu a tak dále.

 

Rozdíl mezi pěstováním konopí venku a uvnitř

Prostředí, ve kterém pěstujeme konopí, ovlivňuje délku, po kterou kvete. Pěstování pod umělým osvětlením (indoor) dává pěstitelům výhodu upravitelné doby květu, protože intenzitu a dobu světla a tmy lze regulovat. Abychom urychlili dozrání, můžeme například prodloužit dobu tmy z dvanácti na čtrnáct hodin. Kratší doba tmy nebo občasné přerušování světlem může dobu květu naopak prodloužit.

Při pěstování konopí venku (outdoor) bude záviset doba květu na období pěstování, na množství světla, které rostliny přijímají, a dalších faktorech zmíněných na začátku. V našich zeměpisných podmínkách je například velký rozdíl mezi pěstováním na jižní Moravě, na Hané anebo v Krkonoších.

 

Jak můžeme konopí pomoci rozkvést

Dobu, kdy konopí začne kvést, můžeme sami ovlivnit. Při indoor pěstování jen změníme dobu, po kterou rostlinám svítíme – aby mohly přejít z vegetativní fáze k fázi květu, stačí je vystavit alespoň dvanácti hodinám nepřerušované tmy. Při pěstování venku je toto samozřejmě mnohem těžší, jelikož dobu, po kterou svítí slunce, těžko ovlivníme. Někteří pěstitelé ve sklenicích ale používají metodu takzvaného zakrývání, kdy pro urychlení zahájení fáze květu zakrývají celý skleník černou plachtou, aby upravili dobu tmy na požadovaných alespoň dvanáct hodin. Tato metoda je ale samozřejmě celkem náročná a vyžaduje každodenní přítomnost u rostlin.

Doba květu