Domů
Cannapedia Encyklopedie konopných odrůd

Sativa

Sativa

Sativa

Jedna z prvních věcí, které si všimnete při brouzdání Cannapedií, je barevné dělení odrůd do tří kategorií – sativy, indiky a hybridy. Původní dělení na indiky a sativy pochozí již z 18. století, kdy nejprve sativu popsal v roce 1737 švédský přírodovědec Carl Linné a indiku v roce 1785 francouzský vědec Jean-Baptiste Lamarck.1

Jaký je mezi nimi rozdíl?

Indiky a sativy se v první řadě liší vzhledem (odborně morfologií): Sativy jsou obvykle vysoké, méně košaté a mají tenčí a delší listy. Vyrůstat mohou až do výšky šesti metrů, a proto se hodí spíše na venkovní pěstování.

Kromě odlišného vzhledu se tyto dva druhy mají lišit i účinky – sativy by měly být energizující, euforizující a stimulující, tudíž se hodí více pro denní užívání, zatímco indiky na noční.

Nicméně žádná odborná studie doposud tyto odlišné účinky neprokázala a s tím, jak se rozšiřuje naše povědomí o účincích jednotlivých kanabinoidů a dalších látek obsažených v konopí, se zdá, že toto dělení je poněkud přežité a nepřesné. Kromě toho je v současnosti celkem těžké najít stoprocentní indiku nebo sativu, protože většina odrůd na trhu jsou dnes kříženci.  

Související termíny