Domů
Cannapedia Encyklopedie konopných odrůd

Terpeny

Terpeny

Konopí nejsou pouze kanabinoidy, ale v poslední době se hovoří čím dál více o terpenech a jejich možném využití. V laboratorních podmínkách probíhají první zkoušky terpenových profilů obsažených v konopí a jejich jak samostatných, tak vzájemných účinků (a to nejen mezi sebou, ale i s kanabinoidy).

Co jsou vlastně terpeny zač?

Ve světě konopí se jedná o převratnou novinku, u jiných rostlin se ale terpeny řeší mnohem déle. Jedná se totiž o látky obsažené v naprosté většině zástupců rostlinné říše, a dokonce v některých druzích hmyzu. Doposud proběhlo mapování terpenové soustavy například u kávy, vína nebo pomerančů.

Terpeny patří mezi organické sloučeniny. Různé odrůdy konopí disponují širokou paletou chutí a vůní, které mohou být ovlivněny právě rozdílnými terpeny v nich obsaženými. Pokud se nám podaří terpenové profily důkladně zmapovat, získáme možnost jejich složení předvídat a modifikovat. Ovlivnění chuti a vůně zní možná zajímavě, výzkum by ale mohl přinést i další, z medicínského hlediska důležité objevy.

U některých terpenů obsažených v konopí a dalších rostlinách již byly potvrzeny terapeutické účinky, což v praxi znamená, že existují doposud neprobádané nepsychoaktivní složky konopí, jež mohou být využívány k léčbě mnoha chorob a obtíží.

Terpeny