Domů
Cannapedia Encyklopedie konopných odrůd

MRSA

MRSA

Zlatý stafylokok (MRSA)

Celým názvem methicilin-rezistentní zlatý stafylokok (zkráceně MRSA) je označení pro kmen bakterií, u nichž se vyvinula rezistence vůči antibiotikům ze skupiny beta-laktamů, mezi něž patří peniciliny a cefalosporiny.
MRSA představuje velký problém zejména v nemocnicích a pečovatelských ústavech, kde jsou pacienti kvůli otevřeným ranám, oslabenému imunitnímu systému a využití invazivních zdravotnických prostředků vystaveni většímu riziku infekce než širší populace.

Antibakteriální vlastnosti kanabinoidů

Kanabinoidy obsažené v rostlině konopí jsou antiseptické a antimikrobiální látky a mají prokázané velice silné antibakteriální účinky. V roce 2008 testovaly Univerzita Východního Piemontu a Londýnská univerzita účinky pěti různých kanabinoidů  na několik kmenů multirezistentních bakterií (včetně bakterie MRSA).  Všech pět kanabinoidů přitom vykazovalo „silné antibakteriální účinky“. Kanabinoidy se podle autorů studie ukázaly být „výjimečně účinné při zastavení šíření bakterie MRSA“. THC, CBN, CBD,CBG a CBC – všechny tyto kanabinoidy zabíjejí bakterie MRSA. Z nich CBC, CBG a CBD jsou bez psychoaktivních účinků.

U žádné bakterie se zatím vůči těmto kanabinoidům nevyvinula rezistence, bylo by tedy logické zahájit klinické testy na lidech právě s těmito kanabinoidy. 
Jiná studie také z roku 2008 zjistila, že nekanabinoidní látky (například terpeny) v konopí rovněž disponují antibakteriálními účinky proti bakteriím MRSA a malárie.