Domů
Cannapedia Encyklopedie konopných odrůd

Soustředění

Soustředění

Účinky – Soustředění

Je obecně známou skutečností, že zejména pravidelné a nadměrné užívání konopí může vést k problémům s koncentrací a soustředěním.

Na druhou stranu výzkumy a svědectví pacientů naznačují, že užívání konopí pomáhá od projevů různých duševních onemocnění spojených s poruchami koncentrace a schopností se soustředit – například ADHD (porucha pozornosti s hyperaktivitou) anebo autismu.

 

Klíčová produkce dopaminu

Renomovaný americký lékař specializující na léčebné využití konopí, Dr. David Bearman, se zabývá vztahem mezi endokanabinoidním systémem, konopím a mentálními poruchami jako ADHD: „Ukazuje se, že kanabinoidy pomáhají pacientům s ADHD tím, že stimulují produkci dopaminu v mozku, přičemž tento neurotransmiter zásadně ovlivňuje kognitivní funkce a paměť.“

 

Personalizovaná léčba

Výzkumy se začínají soustředit na potenciální působení kanabinoidů (jak jednotlivých, tak v synergii) na pacienty s ADHD a na výsledky netrpělivě čekají šlechtitelé a poskytovatelé zdravotní péče, kteří by rádi pacientům nabízeli ty nejvhodnější odrůdy (tedy s nejpříznivějšími poměry hlavních léčivých kanabinoidů) na základě individuálních potřeb každého jednotlivého pacienta.

 

Všeho s mírou

Zároveň je ale nutné mít na paměti to, že nadměrné a pravidelné užívání konopí (zejména odrůd s vysokým obsahem THC) může nejen dočasně zhoršovat krátkodobou paměť, ale také může mít dlouhodobý negativní vliv na schopnost soustředit se.