Home
Cannapedia Encyclopedia of cannabis strains

Charas

Čaras je jednoduše řečeno konopný koncentrát, který se získává třením zrajících samičích květů živých konopných rostlin tak dlouho, dokud se v dlaních nenahromadí tolik pryskyřice, aby mohla být seškrábnuta a stlačena.

Čaras hraje na indickém subkontinentu důležitou roli již po tisíce let, a přesto, že je zde oficiálně konopí stejně jako ve většině světa považováno za nelegální drogu, „obyčejné“ užívání čarasu orgány na indickém subkontinentu v naprosté většině ignorují.

Na úpatí Himaláje v severní Indii, například v pohoří Kašmír, v okolí vesnice Malana (odkud údajně pochází nejlepší hašiš na světě) a v údolí Parvati roste konopí divoce a Indové, Nepálci a Pákistánci ho zde pěstují a konzumují z něj čaras už mnoho tisíc let. Užívání konopí a čarasu je nedílnou součástí jejich kulturní a duchovní identity.

 

Čaras versus hašiš

Hlavní věc, která odlišuje čaras od jiných konopných koncentrátů (jako je hašiš), je skutečnost, že čaras vzniká z pryskyřice sesbírané z živých rostlin těsné před dosažením dospělosti, a ne z pryskyřice ze sušených květů. Sběrači čarasu urputně třou živé palicey mezi dlaněmi, dokud se na jejich rukou nezačne hromadit tmavá lepkavá hmota. Tu pak vytvarují do kuličky nebo hada. Tento proces může být velmi pomalý.

Je tradicí, že se čaras kouří v malé hliněné dýmce zvané chillum. Oddaní věřící se pak před zapálením a inhalací modlí k Šivovi nebo opakují některá z jeho mnoha jmen. Čaras lze také smíchat s listy tabáku nebo drceným konopím a vykouřit v dýmce, bongu nebo jointu. Člověk by ale měl mít na paměti, že stejně jako jiné konopné koncentráty i čaras je o mnoho silnější než kouření sušených palic.

Čaras
Fotogalerie