Home
Cannapedia Encyclopedia of cannabis strains

Resin

Lepkavost zralých samičích květů konopí neboli palic spolu s výrazným aromatem je jedním z nejlepších způsobů, jak určit, zda bude mít ta či ona rostlina „potentní“ z hlediska účinků. Proč jsou však konopné květy v době sklizně tak lepkavé? A proč je pro pěstitele (rekreačního uživatele i pacienta) tato lepkavost zcela zásadní?

Lepkavost, skoro až lepivost na povrchu palic kvalitního konopí má na svědomí takzvaná konopná pryskyřice.

 

Skrytý poklad

Pod tímto označením si musíme přestavit pestrou směsici různorodých látek a mnoha molekul, mezi které patří i ty nejdůležitější, kvůli kterým člověk konopí po tisíce let kultivuje a užívá: kanabinoidy a terpeny.

Nejznámější kanabinoid THC (a některé další) způsobuje svou reakcí s kanabinoidními receptory v mozku psychoaktivní účinek rostliny a spolu s dalšími kanabinoidy stojí za léčebnými účinky rostliny. Terpeny mají také své specifické medicínské využití, kromě toho jsou ale zodpovědné i za dobře známý specifický odér konopí, který může být skutečně intenzivní a může přilákávat nechtěnou pozornost.

Při pěstování konopí se připravenost rostliny na sklizeň pozná nejen podle lepkavosti pryskyřice, ale také podle toho, že trichomy (chloupky), které právě tuto pryskyřici tvoří, začnou měnit barvu z průzračné na zakalenou světle červenou nebo oranžovou. Kvůli malé velikosti trichomů musí pěstitelé barvu kontrolovat lupou nebo dokonce i mikroskopem.

 

Další vlastnosti pryskyřice

Botanici věří, že z evolučního hlediska se pryskyřice vyvinula jako obranný mechanismus rostliny proti hmyzu a zvěři. Trpká chuť a silné aroma ochraňují květy ve stádiu, kdy by se mohly stát cílem různých zvířat (u nás například srn).

Z lidské perspektivy pryskyřice blokuje UV záření slunce, a tedy ochraňuje v trichomech obsažené terpeny a kanabinoidy.

Pryskyřice