Domů
Cannapedia Encyklopedie konopných odrůd

Sucho v ústech

Sucho v ústech

Sucho v ústech

Jedním z častých nežádoucích účinků inhalace konopí je sucho v ústech. S tímto nepříjemným problémem se setkávají nejen skoro všichni kuřáci, ale i majitelé vaporizérů, málokdo ovšem ví, co je jeho příčinou a jak s ním bojovat.

Zdravotní poruše, jež snižuje tvorbu slin a způsobuje konstantní pocit sucha v ústech, se odborně říká xerostomie. Uživatelé konopí mají v naprosté většině případů to štěstí, že sucho v ústech nejpozději po pár hodinách po inhalaci odezní, a proto netrpí žádnými vážnějšími následky. Na druhou stranu lidé, kteří mají xerostomii chronickou, často trpí zvýšeným rizikem zubního kazu a infekcí dutiny ústní, bolestí jazyka a sliznic, mají problémy s příjmem potravy, polykáním a mluvením.

Za všechno mohou kanabinoidy

Příčinou této zdánlivě banální poruchy jsou obvykle vedlejší účinky farmaceutických léčiv, ovšem u uživatelů konopí se jedná o jiný důvod – aktivaci endokanabinoidních receptorů. Provedené výzkumy na laboratorních myších ukázaly, že zvýšená přítomnost endokanabinoidů (tělu vlastních kanabinoidů) v podčelistních žlázách snižuje množství produkovaných slin, což naznačuje, že rostlinné kanabinoidy jako THC působí obdobně. Pokud vás po inhalací konopí trápí nepříjemné sucho v ústech, ideálním řešením je pít hodně vody, vyzkoušet osvěžující žvýkačku a dát si na chvíli pauzu od tohoto způsobu aplikace.