Domů
Cannapedia Encyklopedie konopných odrůd

Euforie

Euforie

Účinky – Euforie

Je známým faktem, že lidé využívají konopí jako léčivo po tisíce let – kromě toho ale víme, že bylo často i prostředkem k dosažení spirituálních zážitků a euforických pocitů.

Co je euforie

Stručně řečeno, euforie je subjektivní pocit tělesné i duševní pohody, radosti a štěstí, někdy až stav blaženosti.

Z lékařského hlediska se jedná o duševně-emoční stav, o němž se v souvislosti s konopím hovoří jako o jednom z „vedlejších“ efektů. Pro mnoho uživatelů se ale ve skutečnosti jedná o jeden z pozitivních účinků, například pro pacienty s depresemi anebo traumatickými zážitky.

Chemické procesy v pozadí

Stejně jako v případě dalších drog – alkoholu, tabáku nebo třeba kofeinu – i konopí způsobuje dočasné zvýšení dopaminu v mozku, což může vést k navození euforických pocitů.

Kanabinoidy ovšem působí jinak než zmiňované substance – nepřímo blokují působení takzvaných GABA neurotransmiterů, jejichž úkolem je zbavovat se dopaminu v nukleus accumbens. Jakmile dojde k jejich zablokování pomocí třeba THC, začne se hladina dopaminu zvyšovat.

Pocity euforie pod vlivem konopí

Zejména nezkušeným uživatelům se může stát, že jim po konzumaci konopí – ať už kouřením nebo v jídle – začne připadat všechno k smíchu, budou zničehonic veselí a pocítí náhlé a často bezdůvodné návaly štěstí.

Většina uživatelů nepovažuje obdobné stavy za nepříjemné, nicméně záleží vždy na daném jedinci, konkrétní situaci a intenzitě euforických pocitů.

Související termíny