Domů
Cannapedia Encyklopedie konopných odrůd

Dabbing

„Dabbs“ jsou koncentráty konopí, které vznikají extrakcí THC a dalších kanabinoidů za použití rozpouštědla (např. butanu nebo oxidu uhličitého). Vzniklým lepkavým olejům se podle konkrétní konzistence říká wax (vosk), shatter, budder a tak dále.

I když je možné extrahovat nepsychoaktivní sloučeniny jako například CBD, koncentráty vznikají především kvůli silným účinkům vyššího množství THC. Dabbs jsou tedy nejrychlejším a nejefektivnějším způsobem, jak se dostat do konopného „rauše“. Extrahovat můžeme i terpeny, tedy aromatické silice, které konopí dodávají chuť, i když zachovat tyto sloučeniny může být během procesu extrakce poměrně složité.

 

Jaká jsou nebezpečí dabbingu?

Začněme špatnou zprávou: dabbing může být vcelku hodně nebezpečný. Proces extrakce není snadný, díky online fórům a videím však mnoho amatérských „vědců“ může získat dojem, že techniku ovládají natolik, aby ji sami zkusili. V případech, kdy se věc podaří, je na tom výsledek často špatně co do kvality (nízký obsah kanabinoidů, zato hodně reziduí extrakčních látek). V případech, kdy se něco opravdu pokazí, létají do vzduchu celé domy. Stačí pár výbuchů způsobených domácími „kutily“ a před konopím se najednou varuje stejně jako před pervitinem.

Samotný proces dabbingu navíc může budit celkem odstrašující dojem. Kvůli nahřívání velkých skleněných bongů pomocí speciálně upravených letlamp a hořáků řada nezúčastněných považuje tuto metodu aplikace konopí za konopný crack. Panují proto obavy, že dabbing poškozuje celé legalizační hnutí.

 

Výhody pro lékařství

Největším pozitivem koncentrátů je skutečnost, že skutečně pomáhají těm, kteří to potřebují. Podle pacientů trpících silnými a chronickými bolestmi nebo extrémními nevolnostmi je dabbing jedním z nejlepších způsobů, jak dosáhnout okamžité a efektivní úlevy.

Dabbing