Domů
Cannapedia Encyklopedie konopných odrůd

Premenstruační syndrom

Premenstruační syndrom

Jeden z nejslavnějších historických příkladů medicínského užívání konopí pochází z konce 19. století, kdy uznávaný britský lékař John R. Reynolds předepisoval královně Viktorii konopný odvar na zmírnění menstruačních bolestí.

Tato tradice se v 21. století pomalu navrací – alespoň v některých částech světa. Pokud si například v Kalifornii zajdete ke „konopnému lékaři“ (tedy takovému, který má právo rostlinu předepisovat – stejně jako všechny běžné léky) s tím, že máte silné menstruační bolesti, pravděpodobně vám doporučí kromě nějakých farmaceutik i konopí – a dost možná pouze konopí.

 

Co říká věda

O konopí se všeobecně ví, že celkově ulevuje od bolesti, navíc tetrahydrokanabinol (THC) dokáže potlačovat nevolnost a zvyšovat chuť k jídlu, zatímco kanabidiol (CBD) mírní úzkost a má protizánětlivé účinky – to všechno může zmírnit křeče, bolesti hlavy, deprese a úzkostné stavy spojované s PMS a PMDD.

Studie provedená v Kanadě uvádí, že 92 procent žen, které na ranní nevolnost v důsledku menstruace užívaly konopí, shledalo, že tato droga je „extrémně účinná“, pokud jde o zmírnění symptomů.

 

Pozor na příliš velké dávky

Pokud máte PMS a zkonzumujete příliš mnoho THC, může se dostavit úzkost nebo se vaše příznaky ještě zhorší,“ varuje Dr. Ethan Russo, uznávaný americký neurolog, jenž publikoval mnoho studií o účincích konopí. „Ideální dávka v tomto případě je ta nejnižší, která dokáže potlačit symptomy PMS.“