Popáleniny
Konopí se k léčbě běžných kožních poranění a nemocí, jaké představují zejména právě spáleniny, různé odřeniny, svědění a další obtíže, využívá odpradávna, ať už pro své analgetické, antiseptické, či antibakteriální účinky.
Co říká věda
Jednu z prvních odborných studií na toto téma vypracovali výzkumníci v někdejším Československu, konkrétně se jednalo o práci profesorů Kabelíka, Šantavého a Krejčího z Univerzity Palackého v Olomouci, kterou prezentovali v roce 1954 na odborné konferenci nazvané „Konopí jako lék“. Ve svém klinickém výzkumu úspěšně aplikovali konopné máslo na popáleniny, zhnisané cysty a bakteriální kožní infekce.
Novější studie, jako například práce týmu odborníků z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě z roku 2007, tyto závěry potvrzují, konkrétně zde se prokázaly pozitivní účinky konopí na léčbu takzvané alergické kontaktní dermatitidy.
Co říkají pacienti
Sociální sítě jsou plná svědectví lidí, kteří si nemohou vynachválit použití konopných mastí na různě vážné popáleniny. Zejména obsahují-li dané masti výtažek s vysokým procentem hlavních léčivých kanabinoidů – THC a CBD. Na druhou stranu je pravdou, že reakce na konopnou léčbu kožních obtíží mohou být velmi individuální, nicméně v případě popálenin se zdá, že kanabinoidy působí univerzálně a velmi rychle.
Související termíny