Domů
Cannapedia Encyklopedie konopných odrůd

Parkinsonova choroba

Parkinsonova choroba

Parkinsonova choroba je neurodegenerativní onemocnění postihující více než padesát procent populace starší pětaosmdesáti let, přičemž neustále přibývá nemocných i v nižších věkových kategoriích. Přesná příčina nebyla dosud stanovena, stejně tak neexistuje účinný lék, který by postup nemoci dokázal zastavit.

 

Symptomy a léčba

Pacienti s Parkinsonovou chorobou trpí dysfunkcí produkce dopaminu v mozku, konkrétně u nich z nějakého důvodu dochází k poškozování buněk, které dopamin vytvářejí, což se projevuje například následujícími symptomy: nekontrolovatelný třes končetin, svalové křeče, problémy se stabilitou, ztuhlost a špatné spaní.

S progresí nemoci dochází k fundamentálnímu poškození kognitivních funkcí, ztrátě paměti a nástupu demence.

 

Potenciál konopné léčby

Dosavadní výzkumy na buňkách a zvířatech prokázaly souvislost mezi působením kanabinoidů a produkcí dopaminu, stejně jako roli endokanabinoidního systému v tomto procesu.

Co se týče klinických studií působení konopí na pacienty s Parkinsonem, první práce se teprve rozbíhají nebo vyhodnocují, nicméně z několika dotazníkových šetření vyplývá, že řada pacientů užívá konopí k mírnění projevů nemoci a zhruba polovina hovoří o výrazném nebo alespoň pozorovatelném zlepšení.