Domů
Cannapedia Encyklopedie konopných odrůd

Hypertenze

Hypertenze

Hypertenze neboli vysoký krevní tlak představuje velmi častou a potenciálně závažnou zdravotní komplikaci, která se projeve zejména s rostoucím věkem a eventuálně postihne většinu z nás.

Krevní tlak je působení krve na stěny cév, jimiž právě protéká. K jeho zvýšení dochází obvykle v důsledku zužování tepen a/nebo nadměrného proudění krve ze srdce, což z dlouhodobého hlediska může vést k rozvoji srdečních onemocnění, dušnost, poruchy funkce ledvin a zraku nebo dokonce mrtvice.

 

Příčiny a konvenční léčba

V případě hypertenze nelze hovořit o jedné jediné příčině, ale spíše o souvisejících faktorech, mezi něž patří fyzická neaktivita, kouření tabáku a konzumace alkoholu, stres, nekvalitní stravování (polotovary, vysoký obsah soli), přejídání a obezita a nedostatek vitamínu D.

Šance, že člověk bude mít zvýšení krevní tlak, roste s věkem a v případě genetických predispozic.

Za nejúčinnější způsob léčby je považována prevence – snížit spotřebu alkoholu a nezdravých jídel, sportovat a udržovat optimální váhu. Lékař může samozřejmě předepisovat i léky jako třeba betablokátory a antagonisty vápníku.

 

Jak na krevní tlak působí konopí

Výzkumy opakovaně dokázaly, že konopí u pravidelných uživatelů snižuje krevní tlak, díky čemuž se zdá být vhodným prostředkem k léčbě hypertenze (to ovšem nebylo doposud potvrzeno klinickými výzkumy), zároveň je nutné počítat s tím, že zejména nezkušení uživatelé a začátečníci mohou být po požití „unešení“ působením psychoaktivního THC, že se jejich krevní tlak dočasně zvýší.