Domů
Cannapedia Encyklopedie konopných odrůd

Dermatitida

Dermatitida

Dermatitida patří mezi nejčastější kožní onemocnění, které trápí poměrně velké procento populace – v České republice se jedná o 15 až 20 procent obyvatel. Hlavním projevem je zarudlá, zanícená vyrážka. Tato vyrážka může být velmi svědivá. Samotné svědění se často objeví ještě před samotnými viditelnými projevy. Pokožka značně vysychá, může se odlupovat nebo krvácet.

 

Příčiny

Při tomto onemocnění hrají roli jak genetické faktory, tak prostředí. Dermatitida je nejčastěji léčen pomocí antihistaminik a ve vážnějších případech pomocí kortikoidů, u mnoha pacientů však přetrvává i po této léčbě. Zejména kortikoidy mohou navíc mít závažné vedlejší účinky, pokud je používáme dlouhodobě.

 

Jak může pomoci konopí

Preklinické výzkumy a výpovědi uživatelů naznačují, že konopí je potenciálním lékem na dermatitidu – od atopického ekzému přes kontaktní až po xerotickou dermatitidu. Bylo prokázáno, že kanabinoidy mohou mírnit zánětlivost, ulevit od svědění a potenciálně dermatitidy dokonce i vyléčit.

Konopné balzámy a masti působí nejen protizánětlivě, ale i hydratačně. Důležitý ovšem je obsah konkrétního produktu – v mnoha zemích se prodávají pouze topikální krémy s obsahem konopného oleje, nikoli léčivých kanabinoidů. Pokud máte na výběr, vybírejte produkty, které společně s konopným olejem obsahují především výtažky z květů.

Topikální aplikace konopného extraktu smíchaného v masťovém základu (lékařská vazelína, kokosový tuk, sádlo…) na postižené místo snižuje zánětlivou reakci (podráždění) a umožní vaší pokožce nastartovat uzdravovací procesy. Konopné mazání navíc nemá žádné vedlejší účinky, které známe od steroidů – pouze je nutné počítat, že zpočátku dojde (jako u každé bylinné léčby) k dočasnému zhoršení stavu.

Související termíny