Domů
Cannapedia Encyklopedie konopných odrůd

Roztroušená skleróza

Roztroušená skleróza

Roztroušená skleróza (RS) je neurodegenerativní autoimunitní onemocnění, které postihuje mozek, míchu a nervy. Při RS začne imunitní systém považovat vlastní neurony za škodlivé cizorodé látky a buňky imunitního systému začnou tyto neurony napadat. Vzniklé poškození pak má za následek tvorbu jizevnaté tkáně. V důsledku toho neurony nakonec nedokáží správně přenášet základní signály zbytku těla.

 

Lék neexistuje

Tímto onemocněním trpí miliony lidí a účinný lék na něj není znám. Léčba RS zpravidla zahrnuje silná farmaceutika, jež mají zpomalit rozvoj nemoci, zvládat symptomy a urychlovat zotavování ze záchvatů. A zde může pomoci konopí.

 

Čím prospěje konopí

  • Bolest a poruchy spánku: Při referenčním testu („zlatý standard“) z roku 2005 bylo zjištěno, že extrakt z celé rostliny konopí (oromukosální sprej s poměrem THC a CBD 1:1) je dvakrát účinnější než placebo při léčbě bolesti a třikrát účinnější při léčbě poruch spánku.
  • Záněty: Zanícení nervové tkáně je při roztroušené skleróze běžné, jelikož buňky imunitního systému napadají centrální nervovou soustavu. Dobře známé protizánětlivé účinky konopí tedy mohou pacientům s touto chorobou výrazně ulevit.
  • Svalové křeče: Systematická studie z roku 2014 poskytla přesvědčivé důkazy pro hypotézu, že léčiva na konopné bázi dokáži účinně tišit svalové křeče.
  • Potíže v oblasti břicha: Řada vědců věří, že kanabinoidy pomáhají kontrolovat střevní reakce a regulovat gastrointestinální problémy. Podle výzkumu skotského vědce Rogera Pertweeho uvedlo po užití kanabinoidů 51–60 % respondentů snížení nutkání na stolici, 44 % pokles inkontinence a 30 % zlepšení zácpy – vše obtíže postihující i pacienty s RS.
  • Psychické problémy: Většina pacientů s RS trpí depresemi, případně přetrvávajícími změnami nálad. Dr. Pertwee zjistil, že u 90 % pacientů s roztroušenou sklerózou pomohlo konopí zlepšit náladu.

Související termíny