Domů
Cannapedia Encyklopedie konopných odrůd

Hemoroidy

Hemoroidy

Hemoroidy

Hemoroidy nebo také nespisovně hemeroidy označují cévní pleteně v konečníku, jež do této oblasti přivádějí a odvádějí krev. V případě jejich narušení či nesprávného fungování se může objevit nepříjemné onemocnění, které trápí mnoho lidí, ačkoli se o něm moc nemluví. Potíže s hemoroidy zkrátka představují natolik citlivé téma, že jej zamlčujeme nejen před lékaři, ale i před nejbližšími rodinnými příslušníky.

Podle toho, kde se nacházejí, se hemoroidy dělí na vnitřní a vnější, přičemž onemocnění vnitřních bývá vážnější, hůře léčitelné a bolestivější.

Samotný název hemoroidy vychází z řeckého označení jednoho z hlavních průvodních jevů: krvácení konečníku („haima“ je krev a „rheo“ téci). Mezi další symptomy patří nepříjemné svědění při vyprazdňování a v pokročilejších fázích značná bolest a v případě vnitřních hemoroidů i možné vyhřeznutí.

Jak pomáhá konopí

Prozatím sice neproběhly žádné odborné výzkumy na lidech, které by prokázaly účinnost konopné léčby hemoroidů, nicméně protizánětlivé, analgetické a hojivé účinky látek obsažených v této rostlině byly v posledních letech vědecky prokázány mnohokrát. I podle četných svědectví a kazuistických případů na internetu a sociálních sítích představuje konopí skvělý prostředek k léčbě hemoroidů – a to především v podobě lokální aplikace mastí a rektálních čípků s vyšším obsahem hlavních léčivých kanabinoidů.

Ostatně činili tak již naši dávní předkové – ve starověkém Egyptě užívali lidé trpící bolestmi v důsledku hemoroidů rektální čípky před více než 4 000 lety a dnešní lékaři zejména ve Spojených státech, Nizozemsku a Izraeli tento léčebný postup ve stále větší míře svým pacientům znovu doporučují.