Alergie
Odborné studie i svědectví jednotlivých pacientů ukazují, že konopí může být účinným pomocníkem při léčbě alergií a souvisejících autoimunitních poruch, při kterých imunitní systém útočí na tkáň vlastního těla.
Pokusy na myších
Vědci zjistili, že laboratorní hlodavci, jimž v těle chybí kanabinoidní receptory CB1 a CB2, mají extrémně citlivou pokožku náchylnou k zánětům. Zároveň objevili, že jedinci s neobvykle vysokou hladinou anandamidu (tělu vlastního kanabinoidu, který se přirozeně vyskytuje v lidském organismu) byli proti těmto zánětům odolnější.
Když navíc byly myším podávány látky, které brání konopí v interakci s kanabinoidními receptory, citlivost pokožky se u nich zvýšila. Z těchto pokusů na myších je zřejmé, že aktivování receptorů CB1 a CB2 právě pomocí konopí a látek v něm obsažených dokáže zmírnit například alergickou reakci v podobě vyrážky vyvolané kontaktem s dráždivou mízou jedem škumpy jedovaté.
Němečtí vědci také provedli studii, při které myším vystaveným různým alergenům podávali zevně konopné kapky. Profesor Thomas Tuting, vedoucí výzkumného týmu, prohlásil: „Když jsme na pokožku myší nakapali roztok obsahující THC (tetrahydrokanabinol) těsně před a po kontaktu s alergenem, tak byl otok vyvolaný alergickou reakcí výrazně menší než obvykle.“
Na aplikaci konopných kapek na pokožku je podle autorů studie skvělé to, že obsah THC v tomto léčivu je příliš malý na to, aby mohl vyvolat jakékoli omamné účinky.
V posledních studiích se navíc ukazuje, že druhý nejhojněji obsažený kanabinoid v konopí – CBD (kanabidiol) –, má při léčbě různých alergií také obrovský potenciál.
Související termíny