Domů
Cannapedia Encyklopedie konopných odrůd

Polsko

Ultrakonzervativní polské ledy se sice v posledních dvou letech začínají lámat, i tak ale Polsko zůstává zemí s nejpřísnějšími protidrogovými zákony v Evropské Unii. Držení jiných než technických odrůd konopí je trestné stejně jako pěstování. První destinací při případném zadržení je tedy vazební cela.

Samotné tresty se pohybují od jednoho do deseti let odnětí svobody, přičemž hlavním rozhodujícím faktorem je zadržené množství. Jak závažné ale to které množství je, není nikde definováno. Konkrétní výše trestu je tedy závislá na posouzení daného soudce. Prokurátor a soudce může dokonce využít ustanovení, které při objevení „zanedbatelného množství“ dovoluje stíhání úplně zastavit. V praxi se toho ale moc nevyužívá.

Podobně se v praxi neuplatňuje výjimka, která umožňuje polským lékařům dovézt léčebné konopí pro své pacienty. V roce 2016 nabraly na intenzitě snahy o zpřístupnění léčebného konopí pacientům. Návrh zákona byl začátkem roku projednán v Sejmu, zároveň se iniciativa Konopie lezca (Konopí léčí) snaží sesbírat 100 000 podpisů a podpořit změnu zákona zdola.

Polsko