Home
Cannapedia Encyclopedia of cannabis strains

THCV

Kanabinoidy – THCV

Tetrahydrokanabivarin (THCV) je, jak již název napovídá, blízkým „příbuzným“ nejslavnějších kanabinoidu: THC. Ovšem i přes takřka identickou chemickou strukturu vzniká THCV zcela jinými procesy a ve finální podobě obsahuje pouze tři karboxylové skupiny, zatímco THC jich má pět.

Kde ho najdeme

Tetrahydrokanabivarin se původně ve větších koncentracích nacházel převážně v afrických původních sativách (například Durban Poison), nicméně průměrný obsah stejně obvykle nepřesahoval 0,5 procenta.

Na druhou stranu bylo v posledních letech vyšlechtěno pár nových odrůd s důrazem na zvýšený obsah THCV: Pineapple Purps se zhruba 4 procenty a Doug’s Varin, která má dokonce obsahovat více THCV než THC, a to v poměru 6 : 7. Jedná se ovšem o poměrně vzácné odrůdy, které se v Evropě moc neprodávají – v České republice spíše seženete odrůdu Jack the Ripper nebo výše zmiňovaný Durban Poison.

Účinky

THCV má v určitých ohledech podobné účinky jako THC, nejdůležitější z nich je, že je také psychoaktivní (oproti THC má více energizující a psychedelický rauš, který ale netrvá tak dlouho), dále má protizánětlivé účinky a pomáhá od nevolností.

Výzkum se nicméně zaměřuje spíše na odlišné vlastnosti tetrahydrokanabivarinu a vědci v současnosti upírají zrak především na schopnost potlačovat v nízkých dávkách apetit prostřednictví blokace CB1 receptorů, což ukazuje, že by tento kanabinoid mohl hrát významnou roli při léčbě obezity.

THCV

Related terms