Home
Cannapedia Encyclopedia of cannabis strains

CBN

Kanabinoidy – CBN

Působením vzduchu a tepla se hlavní aktivní látka v konopí – THC – postupně přeměňuje na CBN neboli kanabinol. Zároveň tak rostlina ztrácí psychotropní účinky, jelikož CBN není psychoaktivní (a to je přesně důvod, proč například dva tři roky staré konopí většinou uživateli „nic nedělá“). Na druhou stranu má i kanabinol své specifické účinky, které mohou být člověku velice prospěšné.

Na co pomáhá

Prozatím hlavním objevem, co se týče léčebného potenciálu CBN, jsou jeho hypnotické schopnosti (nejedná se o hypnózu, ale o usnadnění usínání či vyvolání spánku) – například 10 mg CBN by mělo mít obdobné účinky na nespavost jako 20 mg často předepisovaného diazepamu.

Ale to není vše: studie publikovaná v roce 2012 prokázala, že kanabinol podporuje chuť k jídlu, zatímco jiný výzkum identifikoval jeho analgetické účinky (ovšem nikoli tak silné jako u THC) a některé starší práce – jedna dokonce z roku 1975 – naznačují, že CBN má protirakovinné účinky obdobné jako THC a CBD.

Kde ho najdeme

V publikacích o konopí se běžně dočteme, že v čerstvě sklizených rostlinách najdeme o něco více CBN v indika dominantních odrůdách než v sativách, což také vysvětluje, proč nás indiky uspávají a unavují. A pak již zmiňované stárnutí a vystavení působení vzduchu vede k tomu, že obvykle nejzastoupenější kanabinoid – psychoaktivní THC – postupně oxiduje a přeměňuje se na CBN.

CBN

Related terms