Domů
Cannapedia Encyklopedie konopných odrůd

Paranoia

Paranoia

Účinky – Paranoia

Jedním z nejstarších klišé o konopí je tvrzení, že kouření marihuany udělá z člověka paranoidní individuum. Zároveň ale existují tisíce lidí, kteří konopí užívají právě proto, aby potlačovali symptomy paranoie a úzkostných stavů.

Co je paranoia?

Paranoidní porucha osobnosti se vyznačuje bezdůvodným podezíráním, nedůvěrou a nepřátelstvím, kdy si postižený často myslí, že jeho afektovanost je opodstatněná. Paranoidní člověk podezírá všechny kolem sebe z toho, že mu chtějí ublížit a poškodit ho, a proto se sám chová podrážděně a nepřátelsky, což může z dlouhodobého hlediska vést k sociálnímu vyloučení, depresím a úzkostným stavům.

Jak je to s konopím

Všichni si dobře pamatujeme paranoidní stavy spojené s prvním, druhým nebo třetím užitím konopí. Psychoaktivní účinky THC (konkrétně jeho interakce s endokanabinoidními receptory v mozku) a následná změna vnímání reality může být doprovázena obavami z jednání lidí kolem, které může v důsledku „omámení“ působit podezřele.

Nicméně tento vedlejší účinek obvykle brzy odezní a trpí na něj především začátečníci, zatímco pravidelní a zkušení uživatelé vědí, že tyto pocity jsou neopodstatněné a umí je potlačit. Samozřejmě v případě jedinců s psychickými poruchami je možné, že jim konopí stavy paranoie a úzkosti ještě zhorší, reakce jsou ale velmi individuální a nelze generalizovat.

Aby bylo riziko paranoie u psychicky zdravých jedinců co nejmenší, doporučuje se užívat konopí v přátelském a dobře známém prostředí, s lidmi, které znáte a věříte jim, a především – být opatrný při dávkování, zejména u výtažků, tinktur a pokrmů s vyšším obsahem THC.

Související termíny