Domů
Cannapedia Encyklopedie konopných odrůd

CO2 olej

S tím, jak znalci konopí hledají čistější a kvalitnější suroviny, stoupá obliba dříve méně známých metod extrahování, protože se jimi získávají odlišné a lepší koncentráty. Jednou z těchto metod je superkritická fluidní extrakce, která se používá k produkci takzvaného „CO2 oleje“.

Vaporizéry jsou stále citlivější na terpeny, a tak odborníci na extrahování využívají metody, které s vyšším obsahem terpenů počítají. Při tomto procesu výroby výtažků z konopí je superkritická fluidní extrakce ideální.

 

Kritická hranice

Superkritická fluidní extrakce (SFE) využívá zvláštní vlastnosti plynů, které se stlačují přes jejich kritickou hranici. Oxid uhličitý (CO2) přitom bývá nejpoužívanějším plynem, protože svého kritického bodu dosahuje při teplotě 32 °C, která je dostatečně nízká, aby delikátní rostlinné terpeny a kanabinoidy nezničila či netransformovala na jiné látky. Tvar molekuly CO2 navíc umožňuje, aby působila jako nepolární rozpouštědlo, tedy stejně jako butan nebo hexan.

Superkritická tekutina se chová jako tekutina a plyn současně. Prostupuje pevnými látkami jako plyn, ale přitom rozpouští sloučeniny jako tekutina. Tekutina nemá téměř žádné povrchové napětí, takže snadno proniká kutikulou trichomů konopí a rozpouští všechny oleje na své cestě.  Díky tomu, že superkritická fluidní extrakce extrahuje více terpenů, jsou výtažky většinou méně lepkavé a tekutější než při butanové extrakci, a tedy i dokonale vhodné pro stále populárnější „vape pens“ (tužkové vaporizéry).

Kromě výhod, které superkritická fluidní extrakce nabízí, pokud jde o selektivitu (schopnost volit extrakty různého složení ze stejného výchozího materiálu), je CO2 také poměrně ekologicky šetrným a zdravotně nezávadným rozpouštědlem – na rozdíl od ropných derivátů butanu a hexanu či dalších.

CO2 olej